VIDEO: Scházeli se v něm papaláši, teď se tajný bunkr otevřel veřejnosti

  • 4
Za minulého režimu sloužil jako utajené místo pro setkávání komunistických pohlavárů. Nyní je protiatomový kryt 10-Z pod brněnským hradem Špilberk přístupný veřejnosti.

Návštěvníky v něm uvítá dobové vybavení, audiovizuální expozice přibližující historii bunkru i retro mléčný bar známého šéfkuchaře Marcela Ihnačáka.

„Kryt se stane prostorem pro kulturu, koncerty, vzdělávání, zároveň bude jakýmsi návratem v čase. Naším cílem je, aby sem chodili lidé nejen z Brna, ale z celé Evropy,“ uvedl na slavnostním otevření iniciátor projektu Pavel Paleček z Amerického fondu.

Bunkr vznikl během 2. světové války na ochranu obyvatel města před bombardováním. Podle Luboše Dobrovského, československého ministra obrany z let 1990-1992, však stejně jako další podobné stavby nikdy neplnil svou funkci.

„Byl zbytečný od samého začátku. Neměl potřebné vybavení, aby ochránil lidi, kteří by se v něm shromáždili. Teď se konečně proměňuje v rozumnou věc,“ uvedl Dobrovský.

Po válce sloužilo místo jako velkoobchod s vínem, po únoru 1948 si v něm ale komunisté zřídili velitelské stanoviště pro klíčové představitele města a kraje, jež bylo až do pádu režimu v utajení.

Zařízení krytu si mohou návštěvníci také vyzkoušet

„Máme jednu neuvěřitelnou vlastnost vytlačovat z mysli to špatné a ponechávat si to dobré. Pokud si budeme připomínat v odlehčeném smyslu to, co bylo, můžeme se lépe ubránit, aby se to vrátilo,“ prohlásil brněnský primátor Petr Vokřál, který krytu věnoval lyžařské brýle a sportovní dres z dob svého dětství.

I další osobnosti na místě nechaly něco ze svého vlastnictví, do expozice tak přibyla například plynová maska nebo oblíbený krém 70. let Maryna.

Symboly Sovětského svazu, tedy srp a kladivo, donesl zpěvák David Koller. Do budoucí dekády popřál krytu, aby se z něj stalo dobré muzeum.

„Taky by bylo dobrý, kdyby u nás za 10 let nebyli ve vládě komunisti. Já proti té partě nic nemám, pokud by fungovali jako dobročinná organizace, ale se... mě, že nám dosud vládnou,“ prohlásil Koller na slavnostním otevření.

Návštěvníci 10-Z projdou nejzajímavějšími částmi bunkru, uvidí diesel agregát, filtrovnu nebo telefonní ústřednu, celou řadu zařízení si mohou interaktivně vyzkoušet. V tunelech je instalovaná audiovizuální technika, na níž běží programy spojené s historií krytu, města a regionu.

Mléčný bar vrátí zákazníky do minulosti

Zájemci se mohou pokochat také unikátními funkcionalistickými stoly od Josefa Poláška, u nichž zasedalo vedení Brna na Nové radnici od roku 1935 nebo dveřmi z cel smrti bývalého krajského vězení na Cejlu.

O několik desítek let zpátky vrátí svoje zákazníky také nový retro mléčný bar Marcela Ihnačáka. Nabídne mléčné koktejly, ruské vejce, vlašák do papíru nebo termix.

„Je to příležitost ocitnout se prostřednictvím jídla v jiné době. Nabídka bude podobná jako za socialismu, ale z kvalitnějších ingrediencí,“ přiblížil známý šéfkuchař.

Bár má doplňovat expozici a zároveň být místem odpočinku. „U každé galerie je nějaké místo, kde se lidé mohou zastavit a v klidu si dát třeba kafe. My se rozhodli pro mléčný bar. V Brně už žádný není, navíc je to zvýraznění dobového zážitku,“ řekl Paleček.