Dům s modlitebnou v brněnských Ivanovicích, který stavěly ženy zotročené Jiřím Adamem

Dům s modlitebnou v brněnských Ivanovicích, který stavěly ženy zotročené Jiřím Adamem | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Otrokyně z jižní Moravy nebudou kvůli psychickému stavu vypovídat u soudu

  • 6
Mluvčí městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský potvrdil, že v kauze sedmasedmdesátiletého Jiřího Adama, který je obžalován z týrání a obchodování s lidmi, figurují tři poškozené ženy.

Seniorce, které se Adamovy praktiky přestaly líbit a svěřila se sociální pracovnici černovické psychiatrické léčebny, je nyní 78 let.

Součástí společenství byly i její dvaapadesátiletá dcera a další příbuzná, které je nyní osmapadesát let. „Vzhledem k jejich špatnému psychickému stavu jsem ani nenavrhoval jejich slyšení u soudu. Máme od nich obsáhlé výpovědi,“ řekl dozorující státní zástupce Arne Nekula.

U šéfa skupiny podle něj nebyly důvody k vazbě, proto je stíhán na svobodě. „Dobře spolupracuje a nevyhýbá se vyšetřování,“ dodal Nekula. Žádná z žen, které Adam nutil tvrdě pracovat a obíral je o důchody, a to na základě notářsky ověřené smlouvy o společné domácnosti, už s ním nežije.

Státní zástupce Adama obžaloval pouze z pětiletého týrání v letech 2000 až 2005 a pouze ve vztahu právě ke zmíněné trojici žen - osmapadesátileté, dvaapadesátileté a její osmasedmdesátileté matce. Čtvrtá žena totiž mezitím zemřela na zhoubný nádor, pátá skupinu sama opustila.

Otročily roky
Adam žije v brněnských Řečkovicích. Pětice žen řadu let otročila na jeho vinohradu, polnostech a nemovitostech, které získal po své druhé svatbě z dědictví manželky. Senior se staršími ženami dokonce uzavřel notářsky potvrzenou smlouvu o společné domácnosti. Jednou z podmínek bylo, že mu odevzdají veškerý majetek. Samozřejmostí bylo, že jim odebíral důchody.

. Jsme jen ekologické zemědělství, tvrdil muž na pozemku otrokáře

Jeho „chráněnkyně“ nesměly číst noviny ani se dívat na televizi. Jedly jen prosté jídlo a ne vždy ho bylo dost. Jak chutná maso, zapomněly. Důchodce je také nutil, aby vykonávaly potřebu výhradně do připravených nádob a jejich obsah se zužitkoval jako hnojivo. Ženy musely vykonávat těžké zednické práce, a pokud byl s nimi vůdce nespokojený, nařizoval hladovky.

Vůdce náboženské skupiny žádnou těžkou práci nedělal. Senior pěstoval bylinky a věnoval se léčitelství. Jeho druhá žena měla ve skupině postavení královny. Společenství žilo střídavě na třech místech podle ročního období. Jeden byt měli v Brně, na okraji města stavěli luxusní dům s modlitebnou a další objekt vlastnil senior na jihu Moravy.

Vykořisťovateli hrozí 12 let vězení
Kvůli surovému nakládání a vykořisťování začali policisté vůdce skupiny stíhat za obchodování s lidmi a týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Kauzou se původně měl zabývat Městský soud v Brně, Vrchní soud v Olomouci podle informací MF DNES ale rozhodl, že důchodce bude kvůli závažnosti celé věci soudit brněnský krajský soud.

„Městský soud v Brně, který dostal případ na starosti, se na základě informací vyplývajících z posudků soudních znalců domníval, že obžalovaný Adam mohl způsobit poškozeným těžkou újmu na zdraví. Pak by bylo možné užít přísnější právní kvalifikaci. V tom případě by příslušným soudem byl Krajský soud v Brně,“ vysvětlil Petr Angyalossy, mluvčí Vrchního soudu, proč spis ke kauze ještě před začátkem hlavního líčení putuje mezi soudy i městy.

Podrobnosti zatím uvést odmítl, vyjádření musejí nejprve dostat strany. Adamovi původně hrozilo až desetileté vězení, nyní může za mřížemi strávit i 12 let.