Odvážlivců, kteří se do Punkvy ponořili, bylo nakonec šestnáct. Z toho dvě

Odvážlivců, kteří se do Punkvy ponořili, bylo nakonec šestnáct. Z toho dvě ženy. | foto: ČTK

Otužilci oslavili výročí mokré cesty, zaplavali si v mrazivé Punkvě

  • 0
Otužilci plavali půl kilometru v mrazivé Punkvě. Oslavili tím výročí osmdesáti let od objevení takzvané mokré cesty Punkevními jeskyněmi. Slavnostního plavání v ponorné říčce se zúčastnilo celkem šestnáct plavců.

Zatímco málokterého návštěvníka Moravského krasu vůbec napadne, aby si v zimě prohlédnul Punkevní jeskyně, otužilci se tam v neděli odpoledne vydali s největší chutí. Dostali totiž příležitost, která se jen tak neopakuje.

Po 80 letech od chvíle, kdy Karel Absolon prozkoumal tok podzemní řeky Punkvy a objevil takzvanou mokrou cestu jeskyněmi, si tuto cestu mohli proplavat. Na skupinku plavců z oddílu dálkového a zimního plavání Fides Brno tak čekalo 500 metrů mrazivé jeskynní říčky, kterou návštěvníci krasu běžně zdolávají na člunech.

Vzduch na dně propasti Macocha, odkud se vyplouvalo, měl necelý jeden stupeň Celsia, teplota Punkvy těsně překročila tři stupně. "Já se těšila, že bude mít aspoň šest, a ono tohle," smála se přemožitelka kanálu La Manche Dana Zbořilová z Prostějova, která byla jedním z čestných hostů této oslavné akce.

Koupat se tu by mě ani nenapadlo, říká průvodce

Odvážlivců, kteří se do Punkvy ponořili, bylo nakonec šestnáct. Z toho dvě ženy. "Absolonovi lidé před osmdesáti lety byli borci, my jsme ledoborci," žertoval při společném focení pamětních snímků další přemožitel La Manche Petr Mihola.

Trasa, kudy poté otužilci plavali, byla výjimečná, ostatně jako celý systém Punkevních jeskyní. Po několika desítkách metrů, kde je řeka mělká a tvoří vlastně jakýsi záliv, následuje úsek se čtyřicetimetrovou hloubkou. "Tam vyvěrá Punkva, která protéká systémem chodeb ze dna propasti Macocha," popisuje průvodce Pavel Kuchař, který dostal na starost výjimečnou otužileckou skupinu.

Ačkoliv už jeskyněmi provedl nepočítaně obyčejných výprav, v řece se nikdy nekoupal. "Ani mě to nenapadlo, nanejvýš jsem si smočil ruce," směje se Kuchař.
Plavci, kteří se poté do řeky noří, se také usmívají. Na tři čluny, které skupinu z bezpečnostních důvodů doprovázejí, dokonce i mávají. Slova jim však ze zmrzlých úst vychází jen stěží. "Pěkně ta voda kouše. I čelisti tuhnou, jak je studená," hodnotí stroze otužilec Michal Moravec, zatímco proplouvá mezi krápníky.

Jak na jezeře Lochness... Plavci byli nadšení

Po výstupu na břeh v Pustém žlebu si však otužilci plavbu nemohou vynachválit. "Já jsem až překvapený, jak je to pěkný zážitek. Přirovnal bych to k tomu, když jsme s kamarády plavali štafetu v jezeře Lochness," říká Vít Frank, zatímco si jeho tělo přivyká na teplotu venkovního vzduchu.

Spokojení jsou i další plavci. Příležitost plavat ze dna propasti Macocha je pro ně totiž zcela jedinečná. Do Punkvy se sice noří při pravidelném podzimním zahajování otužilecké sezóny, kdy si připomínají památku potápěče Karla Divíška pomáhajícího Absolonovi s průzkumem. To se však plave jen od Masarykova dómu; místa, kde návštěvníci jeskyní kvůli prohlídce vystupují na chvíli ze člunů.