Čtyřnozí kamarádi pomáhají pacientům lépe si zvykat na nemocniční prostředí. (Ilustrační snímek)

Čtyřnozí kamarádi pomáhají pacientům lépe si zvykat na nemocniční prostředí. (Ilustrační snímek) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pacienty léčí čtyřnozí lékaři. Pomohou i tam, kde to medicína nedokáže

  • 27
Miu vidí pacienti vždycky rádi. Jako jediná ze zdravotnického týmu přitom nemusí nosit bílý plášť. Mia je pitbul a v břeclavské nemocnici pomáhá léčit. Canisterapie, tedy léčebný kontakt psa a člověka, tady má skvělé výsledky.

„Přítomnost psa v nemocnici je rozptýlením pro pacienty a leckdy stále ještě překvapením samo o sobě. Mia přináší radost,“ vysvětluje Vladan Toufar, vedoucí fyzioterapeut fyziatricko-rehabilitačního oddělení břeclavské nemocnice.

Sama podstata terapie je podle něj ale jiná. V prvé řadě působí na psychiku nemocného. „Může vést k jeho aktivizaci nebo naopak ke zklidnění stavu, může nám pomoci získat spolupráci a zájem o terapii, získat chuť vrátit se zpět do života,“ popisuje fyzioterapeut. Kontakt se psem však pomáhá pacientům i ke zlepšení hybnosti.

Co je canisterapie

* Canisterapií se rozumí léčebný kontakt psa a člověka. Patří do alternativních forem péče ze skupiny animoterapie, tedy terapií, kdy lékaři využívají zvíře obecně a kam patří i hipoterapie. Ta je například zmiňována už v dobách říše římské.

* Může mít formu individuální nebo kolektivní. Využívá se různých druhů plemen, s průkazem původu, ale i bez něj.

* Dvouletá americká pitbulteriérka Mia, pomáhá v léčbě pacientů na Fyziatricko-rehabilitačním oddělení Nemocnice Břeclav

„Využíváme psa k polohování těla nebo jeho částí přes psa, úpravě svalového napětí, stimulaci receptorů v kůži, které potom bombardují příslušná mozková centra. Ta zpětně nastavují a vyvolávají pohybovou odpověď. To vše za přítomnosti tepla, které pes produkuje, a možná také námi ještě přesně nepoznané energie, která ze psa vyzařuje.“

Mia je dvouletá fenka a pro některé lidi možná trochu překvapivě americký pitbulteriér. Součástí týmu, který pečuje o zdraví pacientů v břeclavské nemocnici, se stala díky nadšení své majitelky Martiny Pařenicové. Ta s ní absolvovala celý výcvik, složila canisterapeutické zkoušky a oslovila vedení nemocnice s nabídkou této terapie.

„Bez jejího entuziasmu bychom tuto formu terapie sami nebyli schopni pacientům nabídnout. Je potřeba říct, že je to spousta času věnovaná jiným bez osobního zisku, snad kromě uspokojení, ze kterého se však nikdo nenají. Pro pejska je tato činnost také nesmírně namáhavá a vyčerpávající,“ zhodnotil Vladan Toufar. 

Společně pomohly už desítkám lidí. „Naše lůžkové oddělení, kam Mia chodí, je především určeno pro dospělé pacienty, děti hospitalizujeme výjimečně, ale i ty případně Mia navštěvuje. Takže napříč věkovými kategoriemi, od dětí k seniorům. Z onemocnění jsou to především pacienti s těžkými pohybovými deficity jako následku cévní mozkové příhody nebo obecně poškození mozku,“ vysvětluje lékař.

Pacienty vhodné ke canisterapii vybírá po domluvě mezi lékařem a fyzioterapeutem a samozřejmě také po souhlasu pacienta.

Psí terapie pomáhá odbourávat vnitřní napětí

Kontakt zvířete s člověkem využívají i lékaři v nemocnici v Blansku. „Nejvíce ji zatím využívají pacienti následné péče interního oddělení. Zejména u nich je kontakt se psem a canisterapeutem vítaným zpestřením a obrovskou motivací,“ uvedla před časem mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

V praxi funguje canisterapie v nemocnici tak, že lékaři vytipují vhodné pacienty podle jejich zdravotního stavu a možnosti pozitivního působení při rehabilitaci. „Hlavně pro starší lidi, kteří měli doma svého čtyřnohého miláčka celý život, je pravidelná docházka psů obrovským impulzem,“ přiznala mluvčí.

Psychickou vzpruhu znamenají psi i pro staré lidi s onemocněním Alzheimerem či demencí. O ty pečují domovy seniorů v Modřicích či v Šanově na Znojemsku. 

„Zvířecí terapie pomáhají k rychlejší adaptaci klientů při přechodu z jejich domova do nového prostředí, pomáhají odbourávat vnitřní napětí, negativní emoce, zklidňují vnitřní rozpoložení a působí i při odbourávání komunikačních bloků,“ vysvětluje mluvčí domovů sítě Anavita Hana Raiskubová. 

„Naši klienti se na psy vždycky velmi těší. O tom, že je jejich pomoc účinná, svědčí i příklad ženy, která začala po dlouhé době znovu mluvit,“ popisuje úspěšnou práci psů.