Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně (24. března 2009)

Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně (24. března 2009) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pád vlády?„Srandistům z parlamentu“ nabízejí recesisté z jižní Moravy občanství

  • 5
Vyslovení nedůvěry vládě Jihomoravany nepřekvapilo. Někdo pád vlády uvítal s radostí, jiní nadšení nebyli. Lhostejným ovšem nechal málokoho a jak už to bývá, došlo i na legraci. Vždyť po samotném hlasování o nedůvěře vlády žertoval i premiér Topolánek.

Pád vlády pobavil recesisty z vinařské republiky Kraví hora v Bořeticích. "Je něco shnilého ve státě sousedním, třebaže spřáteleným s Kravihorskou republikou," komentoval situaci prezident Kravihorské republiky Václav Petrásek.

Bývalý starosta Bořetic Václav PetrásekS nadsázkou pokračoval: "Naši kravihorští občané se velice bavili u televizních obrazovek nad výkony vašich volených zástupců, které předčily někdy i ty naše pověstné ptákoviny. Uvažujeme, že nabídneme občanství takovým ,Rátům‘ a dalším srandistům z vašeho parlamentu," popsal pohled na vyslovení nedůvěry ze známé vinařské oblasti recesista.

Podle něho by nebylo na škodu oprášit středověké zvyky. "Již dlouho u vás nebyla defenestrace. Pošleme vám na kuráž našeho kravihorského vína, vtrhněte na jednání a vyhažte je všechny z oken," poradil českému lidu Petrásek.

Jiné recesisty zajímá opravdová sranda

Další známá moravská skupina recesistů z Veselí nad Moravou glosování politického dění neplánuje. "Nás zajímají jiné věci," odbývají poslance a ministry srandisté.

Současné dění by však mohlo inspirovat i brněnské umělce. Politická satira je tam výsostným územím HaDivadla, které uvedlo satirické portréty některých českých politiků - Paroubka či Klause - v cyklu Na kluzké ploše. Vyjádření uměleckého šéfa souboru se však včera MF DNES nepodařilo získat.

Demonstrovat nepůjdeme

S položením vlády si hodně Brňanů spojuje i předsednictví Evropské unii. "Je to vážně ostuda, ale že bych se kvůli tomu šel přivázat před parlament nebo držel hladovku, to se opravdu nechystám," utahoval si z pádu vlády vysoký mladík na zastávce Česká.

A se slovy, že jsou politici jako malé děti, které nevědí, kdy přestat, nastoupil do tramvaje číslo jedenáct a odjel směrem na Lesnou.

Ani ostatní Brňané vyslovení nedůvěry vládě nijak zásadně neprožívají. Některé štve, jiní ji uvítali a dalším je to prostě jedno. Na otázky odpovídají asi stejně ochotně jako žena, které se někdo zeptá na věk. "Jméno vám nepovím," říkají.

Starší pán, který spěchá od nádraží s velikou taškou, pád vlády uvítal. "Tak konečně nebudeme platit ty poplatky," slibuje si od pádu kabinetu důchodce. Když zjistí, že osvobození od třicetikorunové částky, kterou zaplatí při každé návštěvě doktora, není zase tak blízko, objeví se mu na čele příkrá vráska. "To jsou zase zbytečné manévry," posteskne si stařík.

Lhostejně se na dění v parlamentu dívá asi pětačtyřicetiletý muž z Brna. "Poslechnu si, co říkají lidi v tramvaji, nebo si zanadávám u televize, ale to je tak všechno," podotýká.

Podle něho s tím stejně nic nenadělá. Když si člověk zakřičí, hned je mu líp. Tímto heslem se asi řídí vysoký zrzavý student z Brna. "Je to naprostá hloupost. Odvolat vládu uprostřed našeho předsednictví Evropské unii. Hloupost, hloupost, hloupost," opakuje hlasitě.

"Pro Paroubka je to stejně jenom osobní hra. Asi si řekl, že když nemůže být premiérem on, tak nebude ani Topolánek. Je to pomsta, která nám stejně nepřinese nic dobrého," komentuje vášnivě politické dění student. "A kdy by měly být volby? To nevím," zamýšlí se. "Pokud si lidi uvědomují, jaká je tohle kravina, tak by mohly být třeba hned. Ale myslím, že lidi teď budou volit stejně ČSSD. Nevím proč a nechápu to, ale asi to tak bude," posteskne si. A přeběhlíci? "To je osobní msta," dodává.

Za rebely si vláda může sama

Rebelové, kteří nakonec vládu položili, rozdmýchali emoce i mezi jihomoravskými politiky. "Co se týče rebelů, tak k tomu mohu jen říci, že s čím vláda začala, tím i sama sešla. Začala s přeběhlíky z opozice a skončila na přeběhlících z koalice," míní vyškovský senátor za ČSSD Ivo Bárek.

Libor Šťástka

Podle starosty Brna-středu Libora Šťástky (ODS) mají rebelové právo na svůj vlastní názor, ale mělo by to být uvnitř strany. "Praní špinavého prádla navenek, a tohle je jeho extrémní případ, není dobrý postup," míní starosta.

Podobný názor na rebely má i starosta Břeclavi Dymo Piškula (SKN-ED). "ODS se potýká s problémem, který mají čas o času všechny velké strany. Je těžké udržet jednotnost. Členové by měli respektovat svou stranu, protože za ni kandidovali. Ale pokud je hlasování o problému proti jejich osobnímu přesvědčení, nemůže jim nikdo bránit. Je ale těžké to hodnotit," míní Piškula.