ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Soud snížil trest padělatelům dolarů, kteří padli do policejní pasti

  • 3
Olomoucký vrchní soud snížil dvěma mužům tresty za prodej padělaných amerických dolarů z 8,5 roku na sedm let vězení. Zohlednil, že se činu dopustili ve stadiu pokusu, jejich jednání bylo pod kontrolou policie.

Dragan Radinkovič ze Srbska a Goran Vučinič z Černé Hory čin podle soudu spáchali ve značném rozsahu a jako členové organizované skupiny působící ve více státech.

K policejním agentům se dostaly dolary za 3,6 milionu korun. Muži byli odsouzeni za zločin padělání a pozměnění peněz a soud je vyhostil.

Odvolací soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně nejen v otázce trestu, ale i v otázce právní kvalifikace.

„Tam máme za to, že nedošlo k dokonání trestného činu, ale trestná činnost dospěla pouze do stadia pokusu, neboť státu nebyla způsobena reálná škoda. Padělané bankovky byly totiž ve skutečnosti předány agentům policie,“ podotkl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

To se odrazilo také na trestech, soud mužům uložil tresty pod dolní hranici trestní sazby. Původně jim hrozilo osm až 12 let.

Šlo o policejní provokaci, tvrdí obhájce

Falešné stodolarovky vyrobily padělatelské dílny v Srbsku, muži se podíleli na zprostředkování obchodů. Radinkovič podle obžaloby při několika příležitostech v letech 2014 a 2015 zprostředkoval předání falešných stodolarových bankovek kupcům.

Jednou se například sešli v Maďarsku, jindy u brněnského nákupního centra Olympia. Padělatelé chtěli za dolary eura. Radinkovič zprostředkoval také kontakt mezi Vučiničem, jenž disponoval dolary, a člověkem z Prahy, který jevil zájem o transakci s valutami. V případu figurují dva policejní agenti.

Proti rozsudku krajského soudu se odvolali oba obžalovaní i státní zástupce. Obhajoba obou mužů trvala na tom, že šlo o policejní provokaci, s čímž soud nesouhlasil. I z toho důvodu zvažují obhájci dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Snížení trestu je příznivé, nicméně naše argumenty, že se jednalo o nepřípustnou policejní provokaci, nebyly akceptovány. Z tohoto důvodu já budu uvažovat o podání dovolání. Práce policie od samého počátku směřovala k tomu, aby došlo k trestnému činu,“ oznámil po vynesení rozsudku obhájce Vučiniče Bohumil Měšťánek.

Žalobce požadoval propadnutí věcí a peněz

Žalobce naopak žádal přísnější potrestání v podobě propadnutí zajištěných věcí a prostředků. Nepřípustnou provokaci stejně jako soudci vrchního soudu odmítl.

„Krajský soud uvedl, že oba měli úmysl poohlédnout se po někom, kdo by měl zájem o padělané bankovky,“ uvedl státní zástupce.

Trval na tom, že šlo o organizovanou skupinu působící ve více státech, kdy obžalovaný Goran převážel bankovky a Radinkovič je prodával převážně v Česku.

„Je zřejmé, že byly rozděleny úkoly a z pohledu obžalovaných se jednalo o součinnost ve skupině tří osob,“ dodal státní zástupce.