Poslední dubnová noc má prý magickou moc. Místo sběru bylin při měsíčním svitu...

Poslední dubnová noc má prý magickou moc. Místo sběru bylin při měsíčním svitu si ale lidé mnohem raději vyrazí na některou z „čarodějných“ zábav. Letos je z čeho vybírat, | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Přichází magická noc. Slétají se čarodějnice, staví se májky

  • 2
Středeční noc bude magická. Podle starých pověr se o filipojakubské noci do hor a na vršky kopců slétávají čarodějnice. Všechny byliny tak získají čarovnou moc, obzvlášť ty nasbírané přesně o půlnoci.

Pálení čarodějnic má dnes ovšem většina lidí spojené především s kulturními akcemi, kdy se děti obléknou do čarodějných kostýmů, u táboráku si společně opečou buřty a večer se zapálí vatra, na které se někdy symbolicky upálí čarodějnice.

„Zvyk zapalování ohňů v noci před 1. květnem je pravděpodobně staršího původu a vztahuje se k cyklu svátků, které zřejmě předcházely slavnostem kolem letního slunovratu,“ popsala Martina Pavlicová z Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Jaká opatření lidé proti čarodějnicím zkoušeli v minulosti, se můžeme dočíst v knize o lidových zvycích Český rok na vsi a ve městě.

Kam v Brně vyrazit na pálení čarodějnic

  • Festival Čarodějáles se koná v areálu Riviéry v Brně-Pisárkách. Zahrají Royal Republic, Horkýže Slíže nebo Vojtěch Dyk & B-Side Band. Za vstupenku lidé platí 490 korun.
  • Do parku na Slovanském náměstí zajděte na opékání špekáčků a jarmark. V 18.30 symbolické spálení čarodějnice.
  • V bohunickém středisku volného času Lány se už od 16 hodin opékají buřty a zpívá u ohně. Na guláš a dobroty z udírny mohou dospělí zajít do areálu Jezdeckého klubu Eliot.
  • V Líšeňské rokli se od 17.30 pro dospělé chystá grilování, ohnivá vatra a několik druhů piv. O hudební doprovod se postarají kapely Deep Purple revival Brno a Hawaii Swing Society.

Dříve se stavení kropila svěcenou vodou, obyvatele měla ochránit i čára nebo tajuplný nápis svěcenou křídou. Před vrata a do oken nastražili pichlavé trní, aby se o něj dotěrná čarodějnice poranila.

K tomu účelu někdy lidé použili i vidle nebo pichlavá proutěná košťata.

Před západem slunce museli uklidit jak ve světnicích, tak ve chlévech. Zvířata musela být nakrmená a chlévy zavřené, aby čarodějnice nemohly dobytek uhranout. Lidé spalovali smolná košťata, která se vyhazovala do výšky, a věřili, že popel z ohňů má magickou moc pro úrodu a dobytek.

Nejen zapalování ohňů, ale i další tradice se uchovaly dodnes.

S velkými ohni je spojeno riziko požáru

„V některých vesnicích píší vápnem na silnice a před domy vzkazy, které se neříkají nahlas. Na 30. dubna se staví máje jako symbol lásky. Máje se stavěly například pod okny svobodných děvčat. Tato tradice je i dnes na některých vesnicích zachována. Protože se máj musela hlídat, rozdělávali si u ní lidé oheň,“ prozradila etnoložka Markéta Lukešová z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

Na pálení čarodějnic se lidé připravují i v 21. století. Na rozdíl od kropení svěcenou vodou nebo zavěšování bylin je potřeba dát pozor při zakládání ohně. S velkými ohni je totiž spojeno i vyšší riziko požárů.

Loni jihomoravští hasiči nemuseli 30. dubna k velkým požárům vyjíždět. Aby tomu tak bylo i letos, připomínají některé zásady. Lidé by měli vhodně vybrat místo pro ohniště, v jehož metrovém okolí nesmějí být žádné hořlaviny. Oheň zakládat minimálně 50 metrů od lesa a 100 metrů od stohu.

Pokud má někdo v plánu stavět vatru, hranice z polen musí být stabilní a oheň se nikdy nesmí nechat bez dozoru.