Pálenice jsou na tom bídně, neurodilo se ovoce, říká Jiří Vít z palírny v Tuřanech.

Pálenice jsou na tom bídně, neurodilo se ovoce, říká Jiří Vít z palírny v Tuřanech. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Palírny na jižní Moravě zavírají, nemají co pálit. Slivovice nebude moc

  • 50
Tak mizernou sezonu, jsme ještě nezažili, je slyšet z pálenic v kraji. Bude málo slivovice, meruňkovice i dalších pálenek, říkají jejich provozovatelé. Obavy, že sezona bude hodně špatná, protože se loni urodilo málo ovoce, se zkrátka potvrdily.

Zatímco jindy v únoru palírny fungovaly ve dne v noci, letos se vše uklízí a majitelé volají celníky, aby zařízení zaplombovali. Tu trochu kvasu, kterou měli lidé doma, už totiž většinou vypálili.

"Teď jsem měl posledního zákazníka a příští úterý pálenici celníci zavřou. Pokud ještě nepřijde nějaký opozdilec, tak už letos končím," řekl Miloslav Skácel ze Švábenic na Vyškovsku.

"Za sedmnáct let, co to dělám, jsem tak slabou sezonu ještě nezažil," dodal. Pálenky tady nateklo do demižonů málo, jen asi polovina toho, co jindy.

Deštivo a chladno

Kvasu v bečkách zahrádkářů a pěstitelů bylo málo kvůli velmi slabé úrodě. Nevydařily se třešně, meruňky, letní hrušky, a někde dokonce i jablka. Pálení zachránily švestky, ale ani těch nebylo moc. Ovoci nepřálo počasí. Zvláště v době květu bylo deštivé a chladné.

Celníci potvrdili, že již mnohé pálenice nejedou. "Například na Brněnsku ukončila provoz asi čtvrtina. V minulých letech jich tolik zavřených touto dobou ještě nebylo," konstatovala mluvčí Celní správy Brno Lada Temňáková.

Pěstitelská pálenice Františka Führlingera z Rosic má sice objednávky i na březen, také tam však lidé přivážejí méně kvasu než obvykle.

"Asi třetina zákazníků má jen kolem sto litrů kvasu," popsal Führlinger. Podle něj některé pálenice skončily dokonce již v prosinci. "Bylo málo třešní, meruňky byla tragédie, pálil jsem jablka a hlavně švestky," dodal.

Pálenice v Hovoranech na Hodonínsku je však již čtrnáct dnů zavřená. "A to jsme sezonu ještě trochu prodlužovali, pálili jsme někdy jen dva, tři dny v týdnu," sdělil majitel tamní pálenice Radoslav Nimrichter.

Přísný zákon i kontroly

I mnohé další pálenice běžely na půl plynu, mimo jiné kvůli zákonu o lihovinách. Ten totiž říká, že pokud provoz stojí více než deset dnů, musí skončit. Dohlížejí na to celníci a také zjišťují, jestli někdo nepálí načerno.

Velkou nelegální palírnu objevili v prosinci v Mikulově. Na stopu jí přišli při kontrole nákladu automobilu. Vezl plastové láhve, na kterých byly etikety s názvy několika druhů vína. Ve skutečnosti to byla načerno vyrobená pálenka.

Poloprázdné demižony ovšem také znamenají, že sehnat na venkově slivovici za dobrou cenu bude letos otázka velkého štěstí a dobrých známostí. "Sám mám málo," tvrdí pěstitel z Vyškovska.

Přiznal, že každým rokem podaroval známé a příbuzné asi dvaceti litry pálenky. Za litr jako pozornost mu dávali dvě stě padesát korun. "Tentokrát toho tolik nerozdám a zdražím. Nejméně o padesát korun," řekl.