Hrad Pernštejn v dnešní podobě.

Hrad Pernštejn v dnešní podobě. | foto: MAFRA

Památky zdražují. Češi změnu skoro nepoznají, cizince může odradit

  • 9
Lednice, Vranov nad Dyjí, Veveří, Pernštejn... Na těchto a dalších památkách na jižní Moravě si návštěvníci letos připlatí. V průměru o desetikorunu.

Zdražení vstupného alespoň v některých kategoriích postihne bez výjimky všechny památky pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ). Ten totiž pro letošní rok mění způsob výpočtu cen. Už o nich nerozhodují kasteláni, ale plošně je nastavují právě památkáři.

Například na hradě Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku si výletníci projdou dráž okruh Od gotiky do 20. století. Základní okruh podraží o pětikorunu pro ty, kteří uplatňují nárok na snížené vstupné.

Jak se mění vstupné

  • Národní památkový ústav (NPÚ) na svých památkách plošně zavádí rodinné vstupné. Platí dva dospělí a jedno dítě. Až dvě další děti mají vstup zdarma.
  • Ceny památkáři nově zaokrouhlili.
  • Každý ve skupině nad 15 lidí dostane patnáctiprocentní slevu.
  • Děti do 15 let a senioři nad 65 let, držitelé karty ISIC či průkazu ZTP platí 70 procent ceny.
  • Památky NPÚ na jižní Moravě jsou následující: hrady Veveří, Bítov, Pernštejn, zámky Lednice, Valtice, Janův hrad, Vranov nad Dyjí, Uherčice, Milotice, Bučovice, Lysice, Rájec, Kunštát, zřícenina Nový Hrádek u Lukova a vila Stiassni v Brně.

Zdražovat budou letos i na zámku v Miloticích na Hodonínsku. „Máme už velmi dlouhou dobu stejné vstupné. Loni jsme přitom do prohlídkového okruhu přidali další čtyři místnosti, takže už máme zpřístupněné vlastně celé první patro. Cenu tak zvedneme o desetikorunu, což je snad částka, která nikoho neurazí,“ říká kastelán Evžen Boček.

Základní vstupné se tady zvedne na 120 korun, snížené na 80. „Takže zdražujeme, ale zároveň za to nabízíme něco navíc,“ podotýká kastelán.

S drobným zvýšením cen se musí počítat i na zámku v Lysicích na Blanensku. „Zaokrouhlovali jsme ceny na desítky, takže jde skutečně jen o korunové položky,“ vysvětluje kastelánka Martina Rudolfová. Podle ní ale nový systém výpočtu cen nepřinese jen zdražování. „Díky němu jsme stanovili rodinné vstupné i na místech, kde dosud nebylo. Takže zvýhodňujeme rodiny,“ komentuje Rudolfová.

Podle mluvčího NPÚ Jana Cieslara se nyní rodinné vstupné vypočítává na všech památkových objektech tak, jako by platili vstupné dva dospělí a jedno dítě. „Další až dvě děti se tedy v rámci rodinného vstupného podívají na památky zdarma,“ vysvětluje. V některých případech podle něj vede nový výpočet slev a zaokrouhlení ke snížení vstupného.

Obavy o zahraniční klienty

Nových ceníků se však hodně obává kastelánka ze zámku v Lednici Ivana Holásková. Výrazně se totiž zvedne vstupné s cizojazyčným výkladem. A to o téměř stokorunu. Loni to bylo 230 korun, letos už 320 korun.

„Už máme řadu reakcí od cestovních kanceláří, které k nám léta vozí zahraniční klientelu a jsou zvyklé na komfort cizojazyčného výkladu. Mám trochu obavy, zda o část zahraničních turistů nepřijdeme,“ potvrdila kastelánka.

Cizinci v Lednici tvoří až 40 procent návštěvníků. Ponejvíce přijíždějí lidé z okolních států, jako je Slovensko, Rakousko, Polsko nebo Maďarsko, ale i ze vzdálenějších, třeba z Ruska.

„Dosud všichni akceptovali, že za cizojazyčný výklad si účtujeme jakýsi příplatek. Ale bojím se, že toto pro ně bude moc,“ říká kastelánka o zdražení, po kterém jsou prohlídky v cizím jazyce o více než dvě třetiny dražší než v češtině.

Cestovní kanceláře proto vymýšlejí, že si poradí jinak. „Při návštěvách zámku zajistíme zahraničním klientům svého vlastního průvodce,“ komentovala to Sylva Půlková z cestovní kanceláře Emma.