Park v brněnských Lužánkách je po téměř dvaceti letech opravený. Má i vlastní...

Park v brněnských Lužánkách je po téměř dvaceti letech opravený. Má i vlastní bludiště. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Park v brněnských Lužánkách je po 20 letech jako nový, má i bludiště

  • 15
Téměř dvacet let dlouhou rekonstrukci městského parku v brněnských Lužánkách zakončilo v úterý slavnostní odhalení desky u nového bludiště a výsadba dvou posledních stromů. Kritikům však připadá, že je v parku málo rostlin a jeho úprava mohla být rychlejší.

Na novou tvář parku se přišly podívat desítky Brňanů. Poslední úpravy město stály 16 milionů korun, celá rekonstrukce přišla celkem na 55 milionů.

"Je krásně opravený, nejvíc se mi líbí okolí potoka Ponávky," chválila jeho novou podobu například Iva Ondráčková, která do parku chodí pravidelně.

Nejvýraznější novinkou je bludiště, které láká zejména děti. A spokojený je i jeho tvůrce. "Nejraději se dívám na ten labyrint. V Brně se nic podobného dosud neobjevilo. Myslím, že to tu bude žít," soudí architekt Ivar Otruba, který změny v parku navrhl. V blízkosti tenisových kurtů navíc letos vznikl takzvaný fitpark neboli venkovní posilovna.

Stálí návštěvníci zaregistrovali, že v parku byl upraven také terén a vysázeny nové stromy a keře kolem ulice Drobného, na psí louce a kolem laguny potoka i tenisových kurtů. Přibyly i nové lavičky a odpadkové koše.

Park v Lužánkách

"Jen mám obavy, jak dlouho tady vydrží, než je nějaký vandal v noci zničí. Měly by tu častěji chodit hlídky i v pozdějších hodinách," doporučila Iva Ondráčková.

Po Lužánkách přijdou na řadu zahrady kolem Špilberku

Park, který zabírá téměř devatenáct hektarů, nyní navozuje dojem, že je prostornější. "Běžcům, maminkám a většinou i starším lidem se nová tvář parku líbí, jen pejskaři mi vyčítají, že by jim více vyhovoval zarostlejší park," uvedl na slavnostním otevření brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Park navržený v anglickém stylu tak má své příznivce i odpůrce. Oba tábory se však shodnou, že se v posledních dvou letech výrazně proměnil. Ještě znatelnější změnu mohli sledovat návštěvníci v úterý na výstavě, která ukazovala dlouhou historii tohoto nejstaršího městského parku v zemi.

Opravy, které celkově trvaly dvě desetiletí, někteří ocenili i proto, že mohli park během úprav stále využívat. Jiní se však domnívají, že park mohl být zrekonstruován dříve.

Práce postupovaly zvolna zejména kvůli shánění peněz. "Kdyby město dalo více peněz, byly by úpravy rychlejší," konstatoval zahradní architekt Zdeněk Sendler, který má s podobnými rekonstrukcemi zkušenosti.

Po skončení prací v lužáneckém parku se vedení městské zeleně chystá na opravy zahrad kolem hradu Špilberk.

"Ta bude ještě daleko náročnější. Už kvůli své poloze a také tomu, že je v tomto parku mnoho archeologických nálezů," uvedl ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala. Kromě toho také Brno napřesrok plánuje dokončit úpravy parku Wilsonův les.