ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Nemocnice Třebíč

Parkování výfukem k chodníku není přestupek, pokuty se budou vracet

  • 92
Pokuty za stání výfukem směrem k chodníku, které na jaře v Brně vyvolaly poprask, se udělovat neměly. Jihomoravský krajský úřad s ombudsmankou Annou Šabatovou se shodly, že takové parkování není přestupkem.

Symbol auta na dopravní značce „Parkoviště (stání na chodníku kolmé nebo šikmé)“ nebo na dodatkové tabulce vyznačuje podle krajského úřadu způsob stání na parkovišti, tedy kolmo nebo šikmo.

„Určuje tedy směr osy vozidla vůči vozovce, nikoli orientaci auta přední či zadní částí do vozovky. Pokud by měla být určena orientace vozidla, muselo by to být stanoveno dodatkovou tabulkou ke značce,“ vysvětluje v tiskové zprávě mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Brněnští městští policisté přitom v ulici Grohova za to, že auta stála výfukem směrem k chodníku, několik pokut udělili. Na případ jako první upozornila Česká televize (psali jsme zde).

„Hlídky na místo vyrazily na základě písemné žádosti obyvatele, který si stěžoval, že mu jdou výfukové zplodiny z parkujících vozů přímo do oken. Podle zákona máme povinnost podobné oznámení prověřit,“ sděluje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Strážníci se řídili předpisem z ministerstva

Podle něj se strážníci řídili technickým předpisem schváleným ministerstvem dopravy. „V něm je výslovně napsáno, že značka určuje přední a zadní část vozidla,“ podotýká Ghanem.

Strážníci na jiných místech podobnou záležitost neřešili. Přímo v Grohově ulici se jednalo o přibližně stovku případů. „Významná část z nich byla vyřešena domluvou. Udělené pokuty se pohybovaly zhruba ve výši dvou set korun,“ oznámil Ghanem.

Po televizním vyjádření ministerstva dopravy, že pokuty jsou nesmyslné, s nimi brněnští strážníci v dubnu přestali. „Zároveň jsme požádali ministerstvo o oficiální stanovisko. Naši žádost jsme od té doby dvakrát urgovali, ale odpověď zatím nemáme,“ sdělil Ghanem.

Řidiči, kteří byli pokutováni za „opačné“ parkování, se mohou obrátit na Městskou policii Brno s podnětem k přezkumu. Musí to však stihnout do šesti měsíců od uložení pokuty.

„Pokud by městská policie nevyhověla, postoupí podnět krajskému úřadu, který by ji vzhledem ke svému názoru na věc zrušil,“ uvedla Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv, která se na krajský úřad s žádostí o hodnocení postupu strážníků obrátila.