Pasáž Jalta je jednou z nejstarších pasáží v Brně.

Pasáž Jalta je jednou z nejstarších pasáží v Brně. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Pasáž Jalta má v Brně skvělou polohu, přesto se kupci příliš nehrnou

  • 3
Má skvělou polohu v historickém centru Brna, přesto jednu z nejstarších pasáží ve městě už sedm let nechce nikdo koupit. Případní zájemci o zchátralou budovu Jalty nakonec vždy vycouvají. Zvýšit atraktivitu nemovitosti by mohl parkovací dům a oprava Dominikánského náměstí.

Město už léta nabízí pasáž poblíž brněnského magistrátu za 100 milionů korun. Další stovky milionů však bude muset potencionální investor utratit za opravy chátrajícího objektu. Vážných zájemců tak není mnoho.

Tím posledním byla brněnská podnikatelka Magdalena Robková, která měla před dvěma týdny zaplatit kauci deset milionů korun a potvrdit tak odhodlání pasáž koupit. Jenže to se nestalo. "Podnikatelka dosud peníze nesložila," prohlásil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podezřelá historie pasáže Jalta

Jaltu získalo město před sedmi lety výměnou za jiné nemovitosti s podnikatelem Miroslavem Lekešem, ODS tehdy plánovala přestěhovat do budovy úředníky magistrátu.

Později však vyšlo najevo, že oprava zchátralého domu bude stát několikanásobek kupní ceny.

O tom, že směna je nanejvýš podezřelá, se mluvilo už v době přípravy transakce, jenže rada města o ní hlasovala tajně.

Náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD) podotkl, že je s Robkovou v kontaktu. "Posílala e-mail s omluvou a s tím, že má o Jaltu stále zájem. Pro nás je ale podstatné, aby složila kauci," konstatoval Pospíšil. Zároveň náměstek dodal, že město je připravené jednat i s případnými novými zájemci.

Lidé by se do Jalty naučili zase chodit, říká architekt

Urbanisté i realitní makléři se shodují na tom, že Jalta má výbornou polohu. Leží v historickém jádru města, kudy denně chodí statisíce lidí.

Jalta sice není přímo v nejfrekventovanější Masarykově ulici či na náměstí Svobody, to však podle brněnského architekta Ondřeje Chybíka není problém. "Netrvalo by to dlouho a lidé by se tam zase naučili chodit," myslí si architekt Chybík.

Podle něj by Jaltě pomohlo, pokud by z Dominikánského náměstí zmizelo parkoviště, kde dnes stávají auta směřující k magistrátu.

"Když se opravilo Moravské náměstí před Místodržitelským palácem a zrušilo se tam parkoviště, dříve mrtvé místo by najednou začalo žít," dodal Chybík.

Realitní makléř Dušan Přikryl z firmy Gaute zase připomíná, že atraktivitu pasáže by zvýšila výstavba parkovacího domu v Panenské ulici.

"Pro objekt je ideální mix obchodů, kanceláří a bytů. Zvlášť pokud by se vyřešilo parkování," soudí Přikryl. Podle něj nebyla zcela špatná ani původní myšlenka sestěhovat do Jalty všechny úředníky magistrátu.

Brněnský architekt Ludvík Grym na Jaltu vzpomíná jako na místo, kde díky obchodům a kinu "prostor žil". A stále je podle něj vhodným místem k nakupování. "Přirozený vstup je z Dominikánského náměstí a Panenské, zato hodně bariér je na cestě směrem od hotelu International," upozornil Grym.

Snížit cenu? I to je možné

Vedení města už dlouho plánuje rekonstrukci náměstí. Podle náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) však oprava musí počkat, než vyroste parkovací dům.

"Máme připravenou dokumentaci ke stavebnímu povolení pro opravu náměstí. Ale aby z něj mohla zmizet auta, musí stát nejprve parkovací dům na Panenské," řekl Kotzian.

Jenže parkovací dům ještě nemá ani územní rozhodnutí, které je prvním krokem k výstavbě. Povolení brzdí hotel International, jehož zástupci podali několik stížností.

"Nyní už se ovšem celá záležitost s parkovacím domem na Panenské vyvíjí dobře a brzy by projekt mohl získat územní rozhodnutí," tvrdí náměstek Pospíšil.

I tak se bude muset každý investor potýkat se špatným technickým stavem Jalty, která je posledních sedm let nevyužitá a chátrá. Nestálo by tedy za to nalákat investory i snížením ceny, za kterou chce město pasáž prodat?

"Pokud by se nenašel zájemce ani po výstavbě parkovacího domu na Panenské, nevylučuji, že se zamyslíme nad cenou," připouští Pospíšil.

Jaltu směnilo minulé vedení radnice v čele s ODS za jiné nemovitosti ve městě, ale radnice ji nikdy pořádně nevyužívala. Směna byla kritizována a řešil ji i soud.

"Situaci kolem směny pasáže Jalta lze hodnotit skutečně jako kauzu, která vykazuje nepochybné rysy korupčního jednání," zhodnotil v roce 2007 soudce Krajského soudu v Brně Michal Ryška. Přesto nakonec nebyl nikdo potrestán.