Pavel Dvořák, od středy nový vedoucí úřadu vlády

Pavel Dvořák, od středy nový vedoucí úřadu vlády | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nový šéf úřadu vlády přijíždí ze Slavkova. Se Sobotkou se moc neznám, říká

  • 5
Vystudoval strojní inženýrství a dušuje se, že by do politiky sám nikdy nešel. Dlouholetý tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák se ve středu oficiálně stane vedoucím úřadu vlády. Vybral si ho premiér Bohuslav Sobotka, který ve Slavkově vyrůstal.

Pavel Dvořák se doteď staral o to, aby jednadvacet tisíc obyvatel Slavkovska mělo s místní radnicí vždycky co nejlepší zkušenost.

Pavel Dvořák

Vystudoval strojní inženýrství v Ostravě. Pracoval ve firmě ABB, kde se věnoval řídicím systémům v energetice. Celkem čtrnáct let působí jako tajemník radnice ve Slavkově u Brna. Nikdy nebyl členem žádné politické strany. Je ženatý a má dvě dcery.

Záběr instituce, v jejímž čele stane nyní, je ale širší. Nějakých deset a půl milionu - vyjádřeno opět na počet obyvatel.

Z tajemníka slavkovské radnice se totiž ve středu změní na vedoucího úřadu vlády. Hned potom, co prezident Miloš Zeman jmenuje vládu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

"Bohuslav Sobotka mě s nabídkou oslovil před několika týdny. Bylo to nejprve překvapení. Dvě volební období působil ve Slavkově jako zastupitel, takže mě potkával od roku 2000 v roli tajemníka. Ale nijak dobře se neznáme. Asi musel dát i na reference od jiných," popisuje šestačtyřicetiletý Dvořák.

Jsem nestraník, tvrdí nová pravá ruka premiéra

Teď nahradí ve funkci Radka Augustina, někdejšího místopředsedu SPOZ, který za Zemanovce i neúspěšně kandidoval v podzimních sněmovních volbách.

"Já o politice nikdy neuvažoval. Jsem celoživotním nestraníkem. Zčásti je to tím, že komplikovanost politiky už tolik let vidím z bezprostřední blízkosti, takže mě to neláká," podotýká budoucí šéf úřadu vlády Dvořák.

A právě tím, že chce zkušeného úředníka, který při precizním vedení nejdůležitějšího úřadu České republiky nebude dělat vlastní politiku, Dvořákův výběr zdůvodnil i jeho budoucí šéf Sobotka.

Po obtížném rozhodování a dlouhých hovorech s rodinou teď Jihomoravana čeká stěhování do Prahy. Času má málo. K dispozici by měl být ministrům i premiérovi už od 1. února.

"Manželka pracuje v Brně, takže tu zůstane, stejně jako dcera, která studuje překladatelství na Masarykově univerzitě. Ale budu alespoň blíže druhé ze svých dcer, která už do Prahy vyrazila za studiem molekulární biologie," usmívá se Dvořák.

Co vlastně ten úřad vlády dělá? Dvořák to vysvětluje lidem ve Slavkově na ulici

Sám je povoláním strojní inženýr, který například plánoval řídicí systémy elektráren ve firmě ABB. "Ale když jsem nastoupil na slavkovský městský úřad, vlastně to taková změna nebyla. Tehdy už jsem měl zkušenosti z manažerských pozic. Mým metodám se divili spíše někteří úředníci," usmívá se Dvořák.

V malém Slavkově je teď zaplavený dotazy a blahopřáními kolegů a známých. Uprostřed ulice tak občas zevrubně vysvětluje, co má třeba úřad vlády za úkol.

Lidé Dvořáka ale znají i jako varhaníka. Odpočinkem je pro něj hra v kostele v Heršpicích u Slavkova. "Málokdo ví, že právě ve zdejším evangelickém kostele byl přijat do církve v roce 1880 Tomáš Garrigue Masaryk," dodává hrdě Dvořák.

Ze Slavkovské radnice odchází po čtrnácti letech. Neodbytný pocit, že bez něj úřad přeci nemůže fungovat, ale prý nemá.

"Pokud jsem ten úřad řídil dobře, měl by fungovat i beze mě. A navíc už vím, kdo mě do výběru nového tajemníka zastoupí - vedoucí odboru mé kanceláře Bohuslav Fiala. A musím velmi poděkovat všem zaměstnancům i dvěma starostům, pod kterými jsem pracoval," dodává Dvořák.