Ohňostroj

Ohňostroj | foto: Profimedia.cz

Peníze, které padnou na festival zábavy v Brně, nelze spočítat

  • 1
Rachejtle, které budou o nadcházejícím brněnském festivalu zábavy létat vzduchem, spolknou miliony korun. Jenže stejné částky budou stát i další četné akce spadající pod festival Brno - město uprostřed Evropy.

"Kvalifikovaný odhad by mohl být kolem dvaceti milionů korun. Ale to se jedná pouze o peníze, které dokážeme spočítat my, jako zastřešující společnost," přiblížil ředitel pořádající agentury Snip&Co Jiří Morávek.

Ještě předtím, než se další ročník festivalu začne připravovat, musí mít agentura na účtu alespoň 10 milionů korun. Takové jsou přímé náklady na produkci, propagaci, kulisy a další vybavení. - čtěte Jihomoravská metropole patří festivalu zábavy

Jeden ohňostroj = 1,5 milionu
Velký podíl na útratě této částky mají příspěvky pro účastníky přehlídky ohňostrojů. "Každý dostane příspěvek ve výši 22 tisíc eur. To zahrnuje náklady na přílet a pobyt čtyř specialistů na tři dny, ubytování a přepravu materiálu. Vše, co je nad limit této částky, si už hradí sami," vysvětlil Morávek.

V přepočtu podle platného kurzu eura tak každá společnost dostane asi 550 tisíc korun.

Jedna ohromující podívaná nad hladinou brněnské přehrady vyjde odhadem na milion a půl. "Obecně platí, že základní materiálové náklady na jednu minutu běžného ohňostroje se pohybují kolem tisíc euro. Ovšem vše závisí na použitých technologiích," doplnil Morávek.

Pořadatelé: náklady je těžké spočítat
Festival zábavy však nejsou jen ohňostroje. Řada výdajů, které pořadatelé dalších akcí festivalu zaplatí, přes Snip&Co vůbec neprojde. Třeba ty na brněnskou muzejní noc.

"Letos jsme jako garant muzejní noci dostali od ministerstva kultury grant ve výši půl milionu korun. Další dotaci 110 tisíc od města Brna. U obou těchto příspěvků platí podmínka, že i my musíme investovat stejnou částku. Celkem lze tedy náklady spočítat asi na milion a 220 tisíc korun," podotkla Hana Laudátová z Moravské galerie. Peníze převážně posloužily na vydání informační brožury a propagaci akce.

Další peníze však všechna muzea a galerie zaplatí z vlastní kapsy - například za doprovodný program nebo zvýšenou spotřebu elektřiny.

Náklady na uspořádání Noci kejklířů ani vyčíslit nejdou. Divadla poskytují zdarma technické vybavení a umělci nechtějí za vystoupení honorář.

"Divadlo Husa na provázku vložilo do akce 150 tisíc korun. Posloužily na úhradu cestovného a ubytování hostujících souborů. V této částce však nejsou zahrnuté mzdy zaměstnanců ani vlastní propagace," podotkla Romana Šafářová z divadla.