Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aleš Tolar, iDNES.cz

Peníze z krajské kasy pomohou v Bulharech a Lanžhotě zkrotit velkou vodu

  • 2
Celkem deset milionů korun rozdělí kraj na vytvoření projektových dokumentací pro boj s velkou vodou. Částku rozdá mezi třiašedesát obcí, z Břeclavska se dočkají v Lanžhotě, Bulharech a Moravské Nové Vsi.

Do Bulhar kraj pošle zhruba půl milionu korun. Dotace by měla vyřešit dlouhodobý problém více než padesáti obyvatel obce. Ti vlastní domy na svahu nad řekou Dyje. Hlínu ve svahu pravidelně podrývá voda. Jedna povodeň by stačila k tomu, aby se svah úplně sesunul. A domy by šly s ním.

Kam míří peníze z kraje

Lanžhot

Protipovodňová opatření na pravém i levém břehu řeky Kyjovky zahrnují navýšení hrází a zvýšení mostu, přes který při vyšším průtoku voda přetéká. Na projektovou dokumentaci potřebuje město 924 tisíc korun, kraj poskytne 460 tisíc.

Bulhary

Příprava projektové dokumentace na zpevnění břehu, jehož sesuv ohrožuje statiku dvaceti domů, stojí 450 tisíc korun, kraj dá 300 tisíc.

Moravská Nová Ves

Projektová dokumentace na vyřešení odtoku vody při silných přívalových deštích si vyžádá 80 tisíc, kraj dá obci 40 tisíc korun.

"Momentálně bývá ohroženo asi dvacet domů a opravdu vážná situace je u čtyř," zhodnotil starosta Bulhar Jiří Osička.

Nikdo neví, kam až případný sesuv půdy může dojít. Pokaždé, když se zvedne voda, ubere podle Osičky kus břehu. V minulém roce se tak stalo pětkrát. "Od povodní v roce 2006 se břeh zmenšil zhruba o patnáct metrů," podotkl starosta.

Kritická hranice, kde se svah může utrhnout, dnes prochází už téměř pod základy domů. Od nejbližšího z nich je jen čtyři metry. Řeka ze svahu postupně ukrajuje jeden centimetr za druhým.

Místo je potřeba zpevnit nebo odklonit tok dál od domů

Když začnou vodohospodáři manipulovat s hladinou Nových Mlýnů, trnou lidé rovněž obavami. Vesnička totiž leží přímo pod přehradou.

Téměř půlmilionový krajský příspěvek chce obec použít na geologický průzkum problematického svahu a následný projekt. "Pak se pokusíme získat dotaci ze státního fondu životního prostředí," uvedl starosta Osička.

Ve hře je zpevnění místa prostřednictvím mikropilotů, ale i odklonění toku dál od domů. Vše přijde na asi šedesát milionů korun.

Jaké však konečné řešení skutečně bude, ukážou až výsledky průzkumu. Pak bude obec žádat o dotaci na samotné práce. "Bez dotace to nezvládneme. Rozpočet obce je jen sedm a půl milionu korun. Byli jsme ale rozhodnuti, že projekt zaplatíme i z vlastních zdrojů," přiblížil Osička. Krajská dotace však obci výrazně pomůže.

V Lanžhotě voda teče i přes most

V Lanžhotu peníze dopomohou zpevnit břehy Kyjovky. Krajská rada městu přislíbila peníze na dokumentaci nutnou k úpravě břehů řeky a mostu za místním sportovním areálem.

"Most je postavený tak nízko, že při každé větší vodě jde voda buď přes něj, nebo jej obtéká. Normální průtočnosti dosáhneme jedině zvýšením hrází a zvednutím mostu," míní starosta Lanžhota František Hrnčíř.

Při povodních musí místní kritické místo neustále hlídat. "Jsou s tím obrovské potíže," říká starosta s tím, že problémy nastávají při každé povodni na úrovni zhruba padesátileté vody.

Další částka z účtu kraje putuje do Moravské Nové Vsi. Tam se již několik let potýkají s problémy v lokalitě U myslivny. Při silných přívalových deštích tam kanalizace vodu nestačí pobrat, okolní terén navíc nahrává tomu, aby se voda dostávala do sklepů.