poliklinika Zahradníkova

poliklinika Zahradníkova | foto: www.polza.cz

Personál polikliniky Zahradníkova zažívá kvůli privatizaci studenou válku

  • 1
Když brněnský magistrát oznámil, že chce privatizovat ambulance v poliklinice Zahradníkova, rozdělily se zdravotníci na dva nepřátelské tábory. Po odborářích, kteří na magistrátě urgovali za zachování příspěvkové organizace, poslalo primátorovi dopis i šestnáct lékařů, kteří by naopak chtěli privatizaci co nejrychleji.

"Část z nás je z toho nadšená. Proti jsou hlavně starší lékaři před důchodem, kterým už se do změn nechce. A sestry se bojí o práci, která je tady na poliklinice lehčí než v nemocnici. Tady se dělá na jednu, tam na tři směny a jsou tam těžší pacienti. Sester tam ale mají akutní nedostatek," tvrdí jedna z lékařek, která chce zůstat v anonymitě.

Vztahy jsou na bodu mrazu

"Jsou tady šíleně negativní vztahy, půlka lidí se na chodbách nezdraví," vysvětluje, proč zveřejněním svého jména nechce přilévat olej do ohně. - čtěte také Zdravotníci polikliniky Zahradníkova se brání „nucené“ privatizaci

Ani další z lékařů, kteří chtějí co nejrychlejší privatizaci, to odmítají říct otevřeně. "Mé jméno nepište, to by mě zabili," dramaticky říká jedna z lékařek.

V dopise primátorovi píší, že většina specialistů pracuje i v poliklinice Zahradníkova jako privátní lékaři. A pacienti jsou spokojení. "Nevidíme důvod, proč by tomu mělo být u nás jinak. O privatizaci máme zájem," píše se dále.

Poliklinika Zahradníkova Brno

Proti privatizaci se postavili před měsícem odboráři z polikliniky, když poslali na magistrát otevřený dopis. "Nelíbí se nám, že lékařům byla dána možnost privatizace bez zdravotních sester. Jejich umístění do ostatních městských nemocnic není reálné," stálo v něm.

Mezi odboráři jsou hlavně zdravotní sestry, které se bojí propouštění. "Jakmile budou lékaři privátní, zaměstnají sestry za poloviční nebo třetinový plat. Čekáme teď na vyjádření primátora, zatím máme signály, že jednání o privatizaci skončilo na magistrátě na mrtvém bodě," tvrdí vedoucí odborů Milada Jonová.

Libor Šťástka odpovídá on-lineI někteří opoziční brněnští zastupitelé s privatizací nesouhlasí. Vadí jim, že město Brno nemá žádný pořádný plán pro brněnské zdravotnictví a údajně jedná chaoticky. "Bez jakékoli koncepce si pod sebe město vzalo Úrazovou nemocnici a dodnes neví, co toto zařízení potřebuje. Zároveň se zbavuje organizace, která funguje a nedokládá to žádnou relevantní analýzou," upozornil starosta městské části Brno-střed a brněnský zastupitel za ODS Libor Šťástka.

Rychnovský: o privatizaci chceme dál jednat

Z popudu klubu ODS proto právě vzniká na stole náměstka Daniela Rychnovského komplexní koncepce brněnského zdravotnictví. Rychnovský si však stále stojí za tím, že ambulantní specialisté ředitele nepotřebují.

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)"Celé Brno funguje na systému privátních praxí. Nebudeme to ale lámat přes koleno, o privatizaci budeme dál jednat. Chápu postoj sester, práce v jiných nemocnicích je těžší. Musíme se ale snažit najít optimální ekonomický model i v ohledu vytížení sester," podotkl Rychnovský s tím, že nejlepší by bylo, kdyby se po opravách polikliniky lékaři vrátili už do soukromých ordinací.

Vše funguje dobře, nač to měnit?

Ekonomové městské polikliniky netrpělivě očekávají, jak se k privatizaci město nakonec postaví.  "S postojem odborářů částečně souhlasíme. Nemocnice není ve ztrátě, vše funguje dobře a dlouhá léta, tak proč to měnit? Ne, že bychom byli proti privatizaci, ale město nám věc pořádně nevysvětlilo," řekla Hedvika Vojtíšková z ekonomického oddělení.

35. sjezd ČSSD - Roman OnderkaPrimátor Roman Onderka slibuje, že jakmile bude koncepce zdravotnictví hotová, odpoví zdravotníkům i ekonomům ze Zahradníkovy na jejich dotazy. "Nechceme je nutit do privatizace. Myslím, že je i možná i varianta, kdy na soukromé ordinace přejdou jen ti lékaři, kteří chtějí," myslí si Onderka.

Zmatení jsou zaměstnanci, ale i pacienti

Zmatení jsou kromě zaměstnanců nemocnice i její pacienti. "Mnoho z nich se ptá, jestli budou moci navštěvovat své lékaře v místě, na kterém jsou již léta zvyklí. Jestli snad některé ambulance nezaniknou. Proto je chceme uklidnit, že žádná redukce plánovaná není," uvedla doktorka Eva Krahulcová, která pracuje na tamní interně.

Rekonstrukce polikliniky se připravuje. Na konci roku 2009 by se mohlo žádat o stavební povolení a investice by se objevila v rozpočtu na příští rok. Opravovat se bude za provozu ambulancí, které se přesunou do jiné části budovy.