Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radim Sedlák

Pět tisíc žab ochrání v Žebětíně nové podchody

O žáby v brněnské městské části Žebětíně je postaráno jako o málokteré obojživelníky kdekoli jinde. Na ochranu žab zbudovali Žebětínští hned šest podchodů pod silnicemi a polními cestami. V příštích letech by rádi postavili zábrany po celé délce úseku silnice, přes který žáby přecházejí.

"V současné době máme dva podchody pod silnicí v Hostislavově ulici a další čtyři rošty jsou na polních cestách," uvedl starosta Žebětína Vít Beran.

V sousedství podchodů jsou rozmístěny i betonové zábrany, které žabám znemožňují podchodům se vyhnout. Každý podchod navíc musí být prosvětlený, aby se jím žáby nebály procházet.

Žebětínští už plánují další zdokonalení ochranných opatření. "Ještě je tu několik míst, kde se na jaře a v létě napínají igelitové fólie. Jenomže ty může poničit vítr. Anebo celodenní práci ochranářů zhatí vandalové," popisuje starosta.

Úpravy má zaplatit brněnský magistrát, letos však už na stavbu peníze neuvolní. "Náklady vychází přibližně na jeden milion korun," uvedl vedoucí odboru životního prostředí brněnského magistrátu Martin Vaněček.

Zbudování zábran zabere zpravidla jen několik týdnů. V lokalitě přitom přispějí k ochraně asi pěti tisíc obojživelníků.

Situace v Hostislavově ulici už je pro žáby mnohem přívětivější než před rokem 2002, kdy na ně ochránci přírody dohlíželi doslova na každém skoku. "Dobrovolníci je tady přenášeli na druhou stranu v kbelících. Nebyly tu ani zábrany, ani podchody, takže skákaly přes silnici. Tam často uhynuly pod koly automobilů," vzpomíná Vaněček.

Také skokani, kteří se ještě nenarodili, mají letos lepší šanci na přežití. Vajíčka, která žáby kladly do místního rybníka totiž požírali karasi stříbřití. "V zimě jsme rybník vylovili, protože karas decimoval přírůstky. Teď už žabí vajíčka nebudou sloužit jako jeho potrava," vysvětlil Vaněček.