Jiří Adam a jím zotročené ženy žili i v domě v ulici Terezy Novákové v Brně

Jiří Adam a jím zotročené ženy žili i v domě v ulici Terezy Novákové v Brně | foto: Zuzana Fojčíková, MF DNES

Pět žen otročilo důchodci, který vyšel z učení grálu

  • 329
Josefu Škrlovi vyrostl v Brně konkurent. Policie přišla na stopu sekty, jejíž vůdce rovněž vychází z učení Hnutí Grálu. Sedmasedmdesátiletý důchodce z Brna vytvořil společnou domácnost s pěti ženami, z nichž postupně vytvořil pracovní skupinu. Podle informací MF DNES se tyran jmenuje Jiří Adam.

Adam žije v brněnských Řečkovicích. „Občas jsem si všiml, jak tu i v největších vedrech pracují na zahradě ženy v montérkách. Byly navíc zahalené až po paty,“ řekl soused, který si nepřál zveřejnit své jméno a ve vedlejším domě žije od roku 2001.

„Všiml jsem si i mladých dívek, které k Adamovi chodily. Když jsem ty ženy viděl u bazénu vyrábět dlaždice, ještě mi to přišlo vtipné,“ svěřil se soused. „Adam u toho pokaždé stál vykloněný z okna a komandoval je,“ popsal muž.

Pětice žen řadu let otročila i na Adamově vinohradu, polnostech a nemovitostech, které získal po své druhé svatbě z dědictví manželky.

Senior se staršími ženami dokonce uzavřel notářsky potvrzenou smlouvu o společné domácnosti. Jednou z podmínek bylo, že mu odevzdají veškerý majetek. Samozřejmostí bylo, že jim odebíral důchody.

Jeho „chráněnkyně“ nesměly číst noviny ani se dívat na televizi. Jedly jen prosté jídlo a ne vždy ho bylo dost. Maso si přestaly pamatovat.

Členky své skupiny důchodce například nutil, aby vykonávaly potřebu výhradně do připravených nádob a jejich obsah se zužitkoval jako hnojivo. Ženy musely vykonávat těžké zednické práce, a pokud byl s nimi vůdce nespokojený, nařizoval hladovky.

„Časem začaly být důchodkyně vychrtlé a podvyživené. Když jejich zdravotní stav posuzovali znalci lékaři, sdělili nám, že jejich strava odpovídala jídlu v koncentračních táborech,“ popsal policejní komisař Oldřich Kříž.

Vůdce náboženské skupiny žádnou těžkou práci nedělal. Senior pěstoval bylinky a věnoval se léčitelství. Jeho druhá žena měla ve skupině postavení královny.

Společenství žilo střídavě na třech místech podle ročního období. Jeden byt měli v Brně, na okraji města stavěli luxusní dům s modlitebnou a další objekt vlastnil senior na jihu Moravy.

Některé z žen žily ve společenství bezmála dvacet let. Celý případ vyplul na světlo poté, co žena, která se ke společenství přidala zhruba před sedmi až osmi lety, začala projevovat nespokojenost.

„Chtěla si například sama chodit pro důchod. Po konfliktu s vůdcem nakonec vyzáblá a vystresovaná skončila na psychiatrii,“ popsala šéfka skupiny proti domácímu násilí Alena Sedláčková.

Kvůli surovému nakládání a vykořisťování začali policisté vůdce skupiny stíhat za obchodování s lidmi. Obžaloba už leží na Vrchním soudu v Olomouci, který rozhodne, zda se případem bude zabývat brněnský, nebo krajský soud. Důchodci hrozí až dvanáctileté vězení.

,