24. ledna 2011 se na šlapanickém gymnáziu sešli rodiče s vedením školy. Dávali najevo své rozčarování nad tím, že má škola přijít o třídu pro primány.

24. ledna 2011 se na šlapanickém gymnáziu sešli rodiče s vedením školy. Dávali najevo své rozčarování nad tím, že má škola přijít o třídu pro primány. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Petice studentů a rodičů zabrala, třídy pro primány na jihu Moravy vydrží

  • 26
Studenti a rodiče školáků na jižní Moravě zabodovali. Po vlně protestů se první ročníky gymnázia ve Šlapanicích spolu s dalšími deseti třídami prim v kraji prozatím rušit nebudou. Hejtman jižní Moravy Michal Hašek totiž pozastavil rozhodnutí rady kraje.

O rušení prvních tříd osmiletého gymnázia rozhodli 20. ledna jihomoravští radní. Nic takového se však nekoná. "Jsme hrozně rádi. Syn je nadaný a vždy jsme uvažovali, že půjde na gymnázium. Sám už se připravuje od začátku školního roku," uvedla Jana Pernicová ze Šlapanic.

Rozhodnutí si chválí i ředitelé škol. "Je to velmi příjemná zpráva. Na primány jsem byli připraveni, nakoupili jsme nové vybavení do tříd, učebnice a pak jsme se ze dne na den dozvěděli, že už třídu otevřít nemůžeme," uvedla ředitelka šlapanického gymnázia Hana Richterová.

Spokojeni jsou i rodiče dětí, kteří na podporu škol sbírali podpisy do petice. Tu například v Židlochovicích a v jejím okolí podepsalo na deset tisíc lidí.

Stejně velkou podporu získalo i gymnázium v Zastávce u Brna. "Jen za první dva dny se nám podařilo nasbírat víc než šestnáct stovek podpisů. Jsme rádi, že ve škole, do které dojíždí děti z širokého okolí, zůstane prima zachována," popsal zástupce ředitele Gymnázia v Zastávce u Brna Zdeněk Máša.

Rušení tříd primy a rušení celých škol

Za školu bojovali ve Šlapanicích i sami studenti. Obcházeli obyvatele a s rodiči svolali mimořádnou školní radu. "Je vidět, že to k něčemu bylo. Naše škola si opravdu nezaslouží zrušit," sdělil student šlapanického gymnázia Tomáš Čakloš.

Většina ředitelů škol se totiž bála, že rušení tříd primy je jen prvním krokem ke zrušení celé školy. "Teď je nejdůležitější ujistit všechny rodiče i žáky školy, současné i ty budoucí, že kdo ve škole je, nebo do ní bude přijat, tak ve škole dostuduje," popsal ředitel Gymnázia v Zastávce Petr Kroutil.

Optimalizace školství na jihu Moravy

Gymnázia však ještě nemají vyhráno. "Kraj tímto neustupuje z chystané optimalizace středního školství. Jen se místa na školách nebudou rušit už od příštího školního roku," zdůraznil Hašek.

Cílem kraje je totiž zkvalitnit střední školství na jižní Moravě. "Když se osmileté třídy gymnázií zaváděly, počítalo se s tím, že budou určeny pro zhruba tři procenta velmi nadaných žáků," sdělil již dříve mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček.

Nyní se bude rozhodovat o tom, které třídy se zruší a které školy se sloučí. Tentokrát by to však měli určit odborníci a zástupci školských rad, ne politici.

"Debata musí být průhledná. Rozhodně by se do ní měla zapojit i odborná veřejnost a představitelé vysokých škol," míní Richterová.

V plánu kraje je také sloučení až šestatřiceti tříd, z nichž by vzniklo osmnáct tříd.

"Pokud by zůstala zachována stávající síť středních škol, klesne během následujících tří let jejich průměrná naplněnost na 65 procent a ani ne za patnáct let nebudou jejich kapacity naplněny více než z osmdesáti procent," zdůvodnil nutnost snižování počtu tříd náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL).