Česká pobočka ICEJ (Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém) vyhlásí v

Česká pobočka ICEJ (Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém) vyhlásí v Brně 21. ledna petici proti náboženské nesnášenlivosti. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Petici proti nesnášenlivosti podepsal i Duka, rozpory s muslimy trvají

  • 11
Petici proti náboženské nesnášenlivosti, jež je reakcí na čtyři roky starý projev muslimského kazatele Větrovce o zabíjení Židů, nově podepsal i kardinál Dominik Duka a primátoři Prahy i Brna. Brněnští islamisté se od projevu distancovali, rozpory mezi nimi a zástupci jiných náboženství ale trvají.

Petici iniciovala česká pobočka ICEJ (Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém). Jde o vzdělávací organizaci hlásící se ke křesťanskému sionismu a podporující na základě biblické víry židovský národ.

"Výroky z náboženské literatury, kterým je propůjčován aktuální význam, nemohou být opodstatněny v žádném kontextu," stojí v petici. Muslimové se však obávají, že právě tato kampaň může nesnášenlivost naopak podnítit.

Hloubka rozporů mezi brněnskými muslimy a zástupci židovských a křesťanských organizací nově vyplavala na povrch po zveřejnění ostrého projevu kazatele Lukáše Větrovce z roku 2008. Nahrávku kontroverzního kázání zveřejnil na sklonku loňského roku na svém blogu liberální český muslim Lukáš Lhoťan.

Muslim kázal o zabíjení Židů

Kazatel Větrovec před čtyřmi lety v brněnské mešitě ve Vídeňské ulici mluvil o válce proti Židům a také o jejich zabíjení. "Největšími nepřáteli věřících jsou Židé. Muslime, služebníče boží, tam za mnou je Žid, přijď a zabij ho," hřímal tehdy Větrovec.

Podle předsedy Islámské nadace v Brně Hassana Muneeba Alrawiho však organizace ICEJ ve své kritice přehání. "Podpořím jakoukoli petici proti nesnášenlivosti. Pokud ale nechce vymačkávat z citronu celý oceán. A tohle už je přehnané. ICEJ je ta poslední organizace, která by měla proti nesnášenlivosti vyzývat. Fandí Izraeli natolik, že jim nevadí, ani když izraelská armáda zabije tisíce nevinných civilistů," reagoval Alrawi.

Předák brněnských muslimů se již setkal s předsedou brněnské Židovské obce Pavlem Friedem a v dopise se opakovaně od Větrovcových kázání distancoval. Přesto se brněnští Židé k petici připojí.

"Není důvod, proč by výzva k náboženské snášenlivosti měla vyvolat vlnu nesnášenlivosti," komentoval předseda Židovské obce Fried.

Stejný názor má i primátor Roman Onderka (ČSSD), který výzvu podepsal jako první. "Nemyslím si, že petice nesnášenlivost podpoří. Deklaruji svůj nesouhlas s náboženskou nesnášenlivostí," komentoval Onderka.

Rozdmýchávání kauzy

Podle Alrawiho má však další připomínání kauzy rozdmýchat vlnu nenávisti vůči muslimům. A nitky podle něj vedou právě k Lhoťanovi, který byl z Islámské nadace vyloučen.

"Myslím, že se v tom Lhoťan angažuje. Říkám mu český Jidáš. Vždyť Větrovec byl spoluzakladatel jeho agentury Libertas a její předseda. Lhoťan je podporován organizacemi amerických neokonzervativců. Teď už je jasné, že se do sporu vložily organizace, které ani nesídlí v Česku," míní Alrawi.

ICEJ však popírá, že by Lhoťan za peticí stál. A to samé tvrdí i sám Lhoťan: "Je to hloupost. Ale s peticí souhlasím. Je třeba, aby radikální muslimské názory byly vytlačeny na okraj."

Podle politologa Miroslava Mareše má na kritiku politiky Izraele právo každý. "To není antisemitismus. Pokud to ale někdo spojuje s citáty o Židech, vyznívá to jinak. Nepodceňoval bych to," řekl Mareš.