Provozovatel klubu Fléda Lukáš Stara ze společnosti Level B Production.

Provozovatel klubu Fléda Lukáš Stara ze společnosti Level B Production. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Petici proti nočnímu klidu v klubu Fléda podepsaly už tisíce lidí

  • 44
Pod internetovou peticí za zachování největšího brněnského klubu Fléda se během dvou dnů od spuštění sešlo přes sedm tisíc podpisů. Podpisová akce reaguje na vyhlášku městské části Královo Pole, která má zamezit hudební produkci po desáté hodině večer.

Provozovatelé klubu mají za to, že vyhlášku prosadil zastupitel Jan Kratochvil (nezávislý), který vlastní sousední dům a chce klub zlikvidovat. Kratochvil to popírá a tvrdí, že jedná pouze jménem nájemníků, které ruší hluk.

"O uzavření klubu usiluje hlavně zastupitel Kratochvil. Vlastní totiž dům hned vedle Flédy a já mám podezření, že plánuje koupit i budovu, ve které sídlí klub. Bez klubu v nájmu by její cena spadla, a proto se nám snaží házet klacky pod nohy," uvedl provozovatel klubu Fléda Lukáš Stara ze společnosti Level B Production.

Petice za Flédu

Petice se vymezuje proti novelizaci vyhlášky o zákazu hudby po 22. hodině, která by se měla nově vztahovat i na Flédu. Doplnění novely královopolští zastupitelé doporučili 26. března ke schválení brněnskému zastupitelstvu. To by o ní mělo rozhodovat na květnovém zasedání.

O petici více na fleda.cz.

Podle Stary stojí Jan Kratochvil i za častými policejními kontrolami. Podle zápisu z královopolské kulturní komise navštívili strážníci jen loni v lednu klub 134krát. Podle vedoucího královopolských strážníků Michala Kopuletého ale nezjistili žádný přestupek.

Kratochvil: Nechci klub likvidovat

Starovu verzi ale zastupitel Kratochvil popírá. "Za vyhláškou nestojím, navíc jsem hlasoval proti. Problém podle mne vyřeší jen odhlučnění klubu," říká zastupitel.

Odmítá také, že by chtěl koupit sousední dům, kde sídlí Fléda. "Naší rodině už kdysi patřil a prodala ho. Bylo by nelogické, abych ho chtěl zpět," dodal.

Ohrazuje se také proti tvrzení, že by se na hluku a nepořádku na chodníku před klubem podílely dvě herny, které jsou v nájmu v jeho domě. "Nejsem šťastný z toho, že tam mám dvě herny, ale od města jsem zrestituoval dům v dezolátním stavu a potřebuji nájemce na to, abych ho opravil," brání se.

Chátrající dům je také podle něj příčinou sporů. "Dům, kde sídlí klub a můj dům, byl původně jedna stavba. Místo štítových zdí je odděluje jen tenká příčka," vysvětluje. Při konání akcí na Flédě je potom podle něj v některých bytech obrovský hluk. "A když jsem se po volbách stal zastupitelem, obrátili se na mě lidé, ať s tím něco dělám," tvrdí Kratochvil.

U Flédy se nedá usnout, tvrdí nájemníci

Že v minulosti překročila produkce z Flédy hlukové limity, potvrzují i pracovníci krajské hygienické stanice v Brně. "Za poslední dva roky jsme u Flédy měřili dvakrát na různých místech (ve Štefánikově ulici a v ulici Rybníček, pozn. red.). V obou případech byly překročeny limity a byla za to uložena pokuta. To ale nemusí znamenat, že je Fléda hlučná pokaždé," uvedl vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Miroslav Staněk.

Poslední události vyvolaly i stížnosti z domu číslo 25 ve Staňkově ulici, který s Flédou sousedí přes dvůr. "Celý dům duní. Usínat musím se špunty v uších. Neexistuje, že bych večer otevřela okno do dvora," říká obyvatelka jednoho z bytů Veronika Vojáčková, která si podle svých slov na problém neúspěšně stěžovala.

Snad jedinou věcí, na které se shodne jak provozovatel Lukáš Stara, tak soused a zastupitel Jan Kratochvil je, že problému by pomohlo odhlučnění Flédy. "Máme ho naplánované na červen. Je to ale investice v řádu milionů korun a v současné nejisté situaci si na ni nechci brát úvěr," říká Stara.

Upozornil, že by navíc investoval do cizí nemovitosti, klub má totiž v nájmu. Dům patří dvojici lékařů z Českých Budějovic, kteří se jej snaží přes realitní kancelář neúspěšně prodat.