Židovská dívka Anna Franková se během druhé světové války ukrývala v Nizozemsku...

Židovská dívka Anna Franková se během druhé světové války ukrývala v Nizozemsku před nacisty. | foto: Profimedia.cz

Pěvkyně bude na jevišti sama - jako Anne Franková

  • 0
Tragédie židovské dívky Anne Frankové, jejíž deník se proslavil ve všech zemích a jejíž život skončil v lágru Bergen-Belsen, ožije v pozoruhodném operním představení. Zpívá v něm pouze jediná pěvkyně. V české premiéře uvede ve středu 27. ledna nezvyklé dílo ruského skladatele Grigoruje Frida brněnská Reduta.

"Jde o nesmírně náročný part. Celou tíhu představení táhne jediná osoba, která musí zpívat prakticky hodinu a čtvrt v kuse," poznamenal německý režisér Heinz Lukas-Kundermann.

Roli dívky, která se s rodiči dva roky skrývala před nacisty, aby byla posléze byla zavlečena do koncentračního tábora a několik týdnů před jeho osvobozením zahynula, si v Brně zazpívá sopranistka Tereza Merklová. Zpěvačku doprovodí deset hudebníků na devět bicích nástrojů.

"Právě sekce bicích je v této monoopeře tak náročná, že ji musí obsluhovat hned dva lidé," poznamenal dirigent David Švec.

Vůbec první tuzemské uvedení titulu se chystá na nadcházející středu. Do konce sezony nabídne divadlo působivý hudební příběh ještě pětkrát.

"Světová premiéra Fridovy opery se uskutečnila v roce 1970 v Moskvě. Nešlo ale o scénické provedení. Soudruhům vadilo, že v hlavní roli je Židovka," poznamenal režisér Lukas Kundermann.

Opera stále žijícího čtyřiadevadesátileté skladatele byla nakonec tajně propašována do USA. A jak režisér dodává, po světě se uskutečnilo už čtyřicet nastudování. "Je to hudebně, fyzicky, ale hlavně psychicky náročný part," přiznává pěvkyně Merklová.

Inscenátoři si pochvalují, že se půvabná umělkyně vcelku podobá tragické hrdince, oníž zpívá a která ve finále výmluvně dramaticky oněmí.

"Nejde o žádný doslovný závěr v koncentračním táboře. A není to ani třeba. Tento příběh je u vás dostatečně známý. Vždyť patří do povinné školní četby," dodal režisér.

Anne Franková dostala deník ke svým třináctým narozeninám a zachycuje události svého života od 12.června 1942 až do posledního záznamu z 1. srpna 1944. Z původní nizozemštiny byl přeložen do mnoha jazyků a stal se jednou z nejčtenějších knih světa. Divadlo chystá projekt Deník Anny Frankové vracející se k holocaustu a xenofobii. Jeho součástí bude i soutěž prací studentů na toto téma. Přihlásit je lze do 14. února v divadle.