Pitbul u postele pacientky Aleny Pechanové v Nemocnici Milosrdných bratří

Pitbul u postele pacientky Aleny Pechanové v Nemocnici Milosrdných bratří | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Pitbulové pomáhají léčít nemocné

  • 10
Mnoho lidí je má zafixované jako bojové plemeno, se kterým si není radno zahrávat. Pitbulové ale mohou i pomáhat. Do léčebny dlouhodobě nemocných při Nemocnici Milosrdných bratří budou od příštího týdne docházet hned dva. Podle lékařů to bude mít na pacienty blahodárný vliv.

Obě pitbulí fenky včera v nemocnici skládaly speciální zkoušky, díky kterým mohou trávit s pacienty jejich volný čas. Musely během nich prokázat poslušnost, klidnou povahu i přítulnost.

"Pes by tedy měl ihned přiběhnout na zavolání, nereagovat na rušivé předměty, nebýt podrážděný, přestože do něj člověk šťouchne holí a tak dále," vypočítávala Marika Michajlová, která se svou Bessy, jejíž rasa je King Charles španěl, dochází za pacienty už tři roky.

Pitbul u postele pacientky Aleny Pechanové v Nemocnici Milosrdných bratří

Zkoušky nových fenek se zúčastnili přímo pacienti. Tedy ti, kteří se pitbulů nebáli. "Někteří to odmítli, když slyšeli, o jakou rasu se jedná. I já jsem měla zpočátku trochu obavy. Ale teď, když vidím, jak si je lidé hladili, myslím, že k nim budou mít kladný vztah," řekla vrchní sestra v léčebně dlouhodobě nemocných Dagmar Ryšavá.

Fenky Ája a Crazy si od lidí braly piškoty, nechaly se česat, nasazovat obojek nebo prostě jen vodit po chodbě. "Vždy jsem měla ráda psy. Díky nim mám lepší náladu," usmívala se pacientka Alena Pechanová, kterou Crazy důkladně olízla.

Pes vrátil pacientce řeč

Zkouška nakonec dopadla kladně. Podle rozhodčího Radka Karáska si obě fenky vedly velmi dobře a mohou nyní se svými majiteli pravidelně docházet do léčebny.

Metodu příznivého působení psů na člověka používá léčebna dlouhodobě nemocných u Milosrdných bratří od října loňského roku.

Fena pitbula Ája u postele pacientky Aleny Pechanové v Nemocnici Milosrdných bratří

Nemocnému člověku se během ní díky tělesnému kontaktu se psem zlepšuje psychický i zdravotní stav. Odborně se tato metoda nazývá canisterapie.

"Ležela zde například pacientka po mozkové mrtvici s vážnou poruchou řeči. Když jsme za její přítomnosti přivedli pejska, po chvíli se neuvěřitelně rozmluvila. Bylo to opravdu viditelné zlepšení v komunikaci. A to se při dalších návštěvách pejska zlepšovalo. Přitom při vizitě s ní nebylo možné se domluvit," uvedla zástupkyně primářky Eva Šindelářová.