Sabina Kejíková (vlevo) a Tereza Lacová (vpravo) se osvěžují u pítka na náměstí...

Sabina Kejíková (vlevo) a Tereza Lacová (vpravo) se osvěžují u pítka na náměstí Svobody. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská pítka dostanou cedulky, aby je lidé našli a důvěřovali jim

  • 3
Lidé mají nedůvěru k fontánkám s pitnou vodou, které jsou na veřejných místech v Brně. Například na náměstí Svobody či v lužáneckém parku. Pítka proto budou mít označení. Město však bojuje s vandaly, kteří fontánky ničí.

Ještě několik týdnů mohou Brňané k osvěžení využívat desítku pitných fontánek v centru města a v blízkých parcích. Kašny i pítka se musí vypnout s prvními mrazíky. Většinou s koncem září nebo v říjnu.

Mnoho lidí však ani netuší, kde pítka v Brně jsou. Další je zase nikdy nepoužívají, protože se bojí nekvalitní vody. Na fontánkách totiž většinou chybí jakékoli označení, že jde o pitnou vodu.

"Jsou na veřejných místech a určená lidem k užívání. Myslím si proto, že by měla být označená. Určitě by je pak využívalo více lidí," popsala důchodkyně Helena Simonová.

Ráda využívá pítko v lužáneckém parku, ale jen proto, že pamatuje doby, kdy neslo nápis "pitná voda". "Počítám s tím, že se to do dneška nezměnilo a pořád piji pitnou vodu," doufá Simonová. O dalších brněnských fontánkách s pitnou vodou už však neví.

Seznam pítek visí na webu

Kompletní seznam všech pítek v Brně má na svých webových stránkách příspěvková organizace Veřejná zeleň města Brna (VZMB), která má správu vodních prvků na starosti.

"Seznam pravidelně aktualizujeme. Už brzy vyvěsíme na stránkách nejnovější verzi. V tomto týdnu totiž budeme znovu instalovat do parku Lužánky pítka, která vandalové poničili, nebo rovnou ukradli. O víkendu spustíme i pítko v Kobližné ulici, které jsme opravovali také kvůli vandalismu," uvedl ředitel VZMB Jozef Kasala.

Dobrá zpráva pro Brňany je, že pítka v Denisových sadech i v lužáneckém parku plánují už brzo označit nápisem. Mapa, která by Brňanům usnadnila hledání pítek, se však nechystá. "Seznam na webu je podle mě dostačující," komentoval Kasala.

Obavy Brňanů o kvalitu vody v pitných fontánkách podle něj nejsou na místě.

"Před každým spuštěním musíme provést rozbor vody, a pokud nejsou všechna hygienická kritéria v pořádku, pítko bychom ani nespustili," popsal Kasala. Stejný rozbor čeká před spuštěním také opravovaná pítka. "Je to stejná voda, která Brňákům teče doma z kohoutku, není tedy důvod se obávat ji pít," dodal Kasala.

Desítky tisíc na opravy každý rok

Terčem vandalů se kašny a pitné fontánky podle něj stávají čím dál tím častěji. Ročně jejich opravy přijdou až na 600 tisíc korun. Cena opravy jednotlivých pítek se podle rozsahu poškození pohybuje v řádech desetitisíců.

"Kromě peněz bývá problematické vůbec sehnat správné komponenty technického zařízení. Některé dovážíme až z Itálie. Technologie jdou rychle dopředu, ale my potřebujeme něco funkčního pro fontánky třeba patnáct let staré. Zprovoznění rozbitého pítka nebo kašny tak bohužel často trvá i měsíce," uzavřel Kasala.