vědec, hledání

vědec, hledání

Plánuje se obří centrum přírodních věd

Představte si obrovské lidské srdce jako prolézačku pro děti. Nebyla by hned věda zábavnější? Podle manažerky projektu Science Muzeum Veroniky Němcové si děti zatahají třeba za chlopně, zjistí, jak srdce funguje. "Třeba je to bude bavit a budou se tomu chtít věnovat," říká Němcová.

Není to malý projekt. Centrum vědy, které možná vyroste v Brně, počítá s náklady tři čtvrtě miliardy korun od Evropské unie. Koncem roku o ně město a kraj požádají.

Podle manažerky by zábavná forma v dětech měla vzbudit zájem o přírodní vědy.

"V centru by lidé mohli vidět i pochopit vědecké zákonitosti hlavně přírodních věd. Návštěvníci by si vyzkoušeli na vlastní kůži, jak věda ovlivňuje všechno kolem nás. Nebyli by jen pasivní pozorovatelé, ale do exponátů by byli zapojeni, mohli by s nimi manipulovat," vysvětluje Němcová.

Kde palác vyroste?

Vytipované jsou tři lokality, kde by centrum vědy mohlo stát. "Nejpravděpodobnější je pozemek vedle sídla ombudsmana v Údolní ulici," říká krajský zastupitel Jiří Kadrnka (ODS).

Další možností je rekonstrukce některého z pavilonů na brněnském výstavišti. A třetí variantou je místo nad Technickým muzeem.

Zábavné muzeum by podle Kadrnky mohlo do Brna přitáhnout až 400 tisíc návštěvníků ročně.

"Chceme více absolventů"

Projekt bude o peníze žádat koncem roku. "Určitě nebudeme jediní. Takže teď vymýšlíme taktiku, jak uspět," uvedla Němcová.

I proto zatím nechce podrobně popisovat, jak budou exponáty za stovky milionů korun vypadat. Popularizace vědy může podle ní přispět i k tomu, že se do výzkumů bude investovat víc peněz a také že děti se budou víc zajímat o přírodní obory.

"Chemie už nebude jen to, co smrdí, a fyzika to, co nikdo nechápe. Rádi bychom zvýšili počet absolventů přírodních oborů," vysvětluje Němcová.

Centrum by v budoucnu chtělo spolupracovat například s mezinárodním centrem klinického výzkumu ICRC, které během několika let vyroste v areálu nemocnice u svaté Anny.

Ukážeme, jak věci fungují

"Chceme různé přírodní zákonitosti ukazovat v souvislostech. Například ukázat, že doktor by člověka nikdy pořádně nevyšetřil, kdyby mu chemik neudělal rozbor krve a fyzik ho nezrentgenoval," říká Němcová.

A stejně tak chce lidem ukázat, že bez přírodních věd, například matematiky, by neexistovala sociologie nebo ekonomie.

Na světě je více než dva tisíce různých center vědy. To brněnské by se chtělo odlišit. "Bude těžké to vymyslet. Ale například obří srdce jako prolézačku jsem ještě nikde neviděla," líčí Němcová.

Exponáty by měly ukázat, co všechno věda a výzkum umí. "Dřív si tátové dokázali rozebrat sami auto. Dnes jim pípne kontrolka, že mají jet do servisu.

A když se dítěte zeptáte, jak funguje mikrovlnka, zmáčkne čudlík. To chceme změnit," dodává manažerka ojedinělého projektu.