Plynový zásobník v Uhřicích.

Plynový zásobník v Uhřicích. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Plynaři zvětšují zásobníky plynu

  • 0
V podzemních prostorách jihomoravského kraje se skladuje největší množství zemního plynu v Česku. A bude ho ještě více. Plynárenské společnosti připravují budování dalších podzemních zásobníků a některé stávající zvětší. Bude je to stát miliardy korun.

RWE Gas Storage, který skladuje nejvíce zemního plynu v Česku, již chystá rozšíření svého zásobníku v Tvrdonicích na Břeclavsku. Moravské naftové doly zase zvyšují kapacitu zásobníku v Uhřicích na Hodonínsku.

Ukládají plyn jinak

"Do roku 2014 chceme rozšířit kapacitu svých zásobníků ze současných 2,3 miliardy krychlových metrů na téměř tři miliardy," uvedl mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský. To znamená, že společnost bude mít v podzemí připravenou asi třetinu roční spotřeby zemního plynu v Česku.

Například v Háji na Příbramsku se zemní plyn skladuje v takzvané kaverně, pětačtyřicet kilometrů dlouhé chodbě. Leží téměř kilometr pod povrchem a vznikla po těžbě uranu. Zásobníky na jižní Moravě jsou však jiné. Plyn se sice také tlačí do podzemí, ale ukládá se do pórů horniny. A plynaři tady na zásobníky často využívají lokality, ze kterých plyn dříve odtěžili. Do podzemí a ven se plyn tlačí kvůli tomu, že v Česku jeho spotřeba kolísá podle ročních období. Má to však i strategické důvody.

Plynový zásobník v Uhřicích.

"Kapacitu zásobníků chceme rozšířit kvůli vysoké poptávce ze strany obchodníků s plynem a také abychom zvýšili spolehlivost dodávek v případě jejich výpadku," uvedl Martin Chalupský.

Zásobníky pomohly v krizi

Jak jsou zásobníky zemního plynu důležité, se ukázalo hlavně před rokem, kdy došlo k přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu. Zatímco na Slovensku museli některé provozy omezovat výrobu, v Česku bylo plynu v podzemí tolik, že tuto krizi přestálo.

Plynový zásobník v Uhřicích.

Jelikož by se ale mohla kvůli nestabilitě Ukrajiny opakovat, i Evropská komise usoudila, že by jich do budoucna mělo být více a přislíbila na to Česku miliardovou dotaci.

Žádají o dotace

RWE Gas Storage požádal o dotaci z Evropského programu oživení energetiky vloni v červenci. "Jestli ji dostaneme, se dozvíme v březnu," uvedl Chalupský a dodal, že rozšíření kapacity zásobníků bude společnost stát asi sedm miliard korun.

Práce na rozšíření zásobníků však již běží. "Máme za sebou geologické průzkumy a velkou část povolovacích řízení. Ve Třanovicích na severní Moravě již probíhají pozemní práce a na počátku tohoto roku se začalo i s podzemními opravami zásobníkových sond," uvedl Chalupský.

Zvětšovat budou i jinde

Zdvojnásobit kapacitu podzemních plynových zásobníků chce i skupina Moravské naftové doly. "Chceme rozšířit kapacitu našeho zásobníku plynu Uhřice. Měla by se zvýšit o polovinu, tedy ze současných 180 milionů na minimálně na 270 milionů metrů krychlových zemního plynu," uvedl mluvčí Moravských naftových dolů Daniel Plovajko.

Projekt je podle něj již ve velmi pokročilém stádiu, v podstatě se již uskutečňuje. Moravské naftové doly chystají společný zásobník plynu i se skupinou Gazprom export, která je jedním z největších a nejvýznamnějších exportéru zemního plynu do Evropy.

Plynový zásobník v Uhřicích.

"Se společnosti Gazprom export máme uzavřené Memorandum a nyní probíhají komerční jednání o podmínkách spolupráce," řekl Daniel Plovajko.

Budou stavět na Slovensku?

Moravské naftové doly se podle něj zabývají i tím, že by vybudovaly podzemní zásobník plynu pro Slovensko. "Už jsme na toto téma jednali na slovenském ministerstvu hospodářství a tamní Správě hmotných rezerv. Opět by šlo o stavbu v oblasti jihovýchodní Moravy," řekl mluvčí Moravských naftových dolů a dodal, že i oni jsou připraveni investovat do zásobníků plynu miliardy korun.

Největší množství plynu v Česku se skladuje v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku. Zdejší zásobník je schopen pokrýt desetinu spotřeby celé země.