Farář Petr Vrbacký

Farář Petr Vrbacký | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Po mši budu happy, říká šéf týmu pro liturgii farář Vrbacký

  • 0
Na přípravě bohoslužby Benedikta XVI. se podílí i farář z kostela sv. Tomáše v Brně Petr Vrbacký. Je šéfem přípravného týmu pro liturgii. A přípravy právě vrcholí, proto Vrbacký na otázky odpovídal prostřednictvím e-mailu.

Můžete prosím laicky vysvětlit svoji funkci a úkoly při nedělní bohoslužbě?
Mou hlavní povinností byla příprava bohoslužby a všech, kteří při ní mají vykonávat liturgickou službu, tedy ministrovat, číst z Písma, nést obětní dary a tak dále. Těm všem budu při mši samotné už jen držet palce. Mým úkolem bude pronést eventuálně několik stručných komentářů tam, kde to bude nutné pro soustředěnou účast věřících na bohoslužbě.

V čem je pro vás přisluhování při tak významné mši nejdůležitější?
Je to služba, důležité je, aby i tato služba, stejně jako všechny ostatní, přispěla svým dílem ke zdaru celé bohoslužby. Nejdůležitější je tedy soustředěnost a pozornost. Jinak se ale snažíme odhadnout všechny možné eventuality tak, aby nebylo nutno "improvizovat".

V neděli půjde o velmi slavnostní bohoslužbu. V čem je její protokol, ale i náboženský dopad, jiný než při běžných mších?
To je trošku "optický klam". Každá bohoslužba je totiž slavnostní především a hlavně přítomností Ježíše Krista. A ten je přítomen i v tom nejmenším venkovském kostelíku. Služba papeže zase jenom akcentuje tento rozměr.

Kdo je Petr Vrbacký

Narodil se v roce 1964 v Brně.
Vystudoval teologii v Litoměřicích.
V roce 1990 byl vysvěcen biskupem Vojtěchem Cikrlem na kněze.
Jako farář působil nejprve ve Slavkově u Brna a od roku 1997 je farářem římskokatolické farnosti u kostela sv. Tomáše v Brně.
V roce 2006 byl zvolen do kněžské rady

Který z úkolů pro vás byl nejtěžší nebo třeba nejzajímavější?
Asi příprava liturgických textů, zejména čtení z Písma. Podle přání otce biskupa bylo třeba vybrat takové texty, aby odpovídaly tématu papežovy návštěvy, tedy "Víra, naděje a láska", a také mottu "Láska Kristova je naší silou". Ukázalo se, že Svatý otec se o texty výslovně zajímá, protože v určitou chvíli vzkázal přání, aby se text evangelia poněkud rozšířil. To prozrazuje, že kázání pro bohoslužbu si papež připravuje opravdu sám, je to skutečně jeho osobní poselství.

Jak se vy osobně na neděli připravujete?
Snažím se přemáhat jistě pochopitelnou nervozitu modlitbou. A piju víc kafe.

Ocitnete se přímo po boku Svatého otce?
Po boku Svatého otce stojí podle protokolu jeho ceremonáři, pak státní sekretář a diecézní biskup. Pokud ono "po boku" znamená na jednom pódiu, u oltáře, pak ano.

Papež je hlavou celé církve. Kterému nejvyššímu hodnostáři jste dosud při mši pomáhal a jak?
Každý kněz ve své službě čas od času vítá ve farnosti diecézního biskupa, který se setkává s věřícími zcela samozřejmě a při mnoha příležitostech. Zde v Brně jsme ve farnosti navíc mimo jiné přivítali například kardinála Miloslava Vlka a arcibiskupa Jana Graubnera.

Kdy jste byl papeži nejblíže?
Ještě jako bohoslovci při audienci po svatořečení sv. Anežky České jsme měli možnost se vyfotografovat s Janem Pavlem II., pak nám všem podal ruku, což od něj byl výkon, protože nás bylo přes tři stovky.

Co pro vás osobně znamená návštěva papeže Benedikta XVI.?
Že papežové zůstávají věrní popisu práce, který jim v osobě prvního papeže Petra stanovil při Poslední večeři sám Pán Ježíš: "Utvrzuj své bratry ve víře!". To je v evangeliu svatého Lukáše.

Měl byste pro papeže nějaký osobní vzkaz, kdybyste měl možnost s ním mluvit?
Netrpím pocitem, že by Petr Vrbacký měl mít vzkazy pro Benedikta XVI.

Účastnil jste se bohoslužeb Jana Pavla II., když byl v minulosti v České republice?
Samozřejmě, v Praze i v Olomouci.

Co budete dělat v neděli, bezprostředně po mši?
Na chvilku si někde sednu a budu "happy".

,