Český tým fotografující sluneční koróny v Asii

Český tým fotografující sluneční koróny v Asii | foto: archiv

Po zatmění přišlo absolutní jasno, říká člen týmu fotícího koróny

  • 5
Jedné části expedice vědců z brněnského VUT, kteří do Asie odjeli fotit zatmění Slunce, zhatily plány dešťové mraky. Větší štěstí měl tým, který nejdelší zatmění v 21. století fotil z atolu Enewetak na Marshallových ostrovech. Z hlavního města ostrovů Majuro se ozval jeden z členů expedice Karel Martišek.

Vaší spřízněné expedici v Číně zkazil fotografování zatmění vytrvalý déšť. Jaké byly podmínky na Enewetaku?
Těsně po zatmění jsme prožívali poněkud smíšené pocity, protože doslova úderem konce zatmění nastalo na dvě hodiny absolutní jasno. Na druhou stranu následující tři dny bylo kompletně zataženo s častým deštěm, takže bychom neviděli vůbec nic.

A když podmínky srovnáte s loňským focením v Mongolsku, ze kterého se vám pak podařilo vytvořit zatím nejdokonalejší snímek sluneční koróny?
Pozorovací podmínky letos nebyly tak dobré jako loni v Mongolsku. Během zatmění přecházely přes pozorovanou a fotografovanou sluneční korónu drobné i větší mraky. Koróna tak byla zcela jasná jen tak 30-40 % z výše uvedené doby.

Úplné zatmění Slunce srovnávají astronomové s

Kdy budete vidět výsledky focení?
První výsledky budou během nějakých 14 dní, důkladné zpracování všech dat však bude jako obvykle trvat zhruba jeden rok.

Jak vypadalo místo, ze kterého jste fotografovali?
V padesátých letech minulého století Američané na atolu Enewetak testovali a odpálili celkem 43 vodíkových bomb. V současné době bylo místo již sanováno a radioaktivita zde není vyšší než třeba u nás na Vysočině. Žije zde přibližně 700 stálých obyvatel.

Byli jste ve spojení se světem?
Jediným naším kontaktem se světem byl satelitní telefon pro případy nouze. Na ostrově není dostupné vůbec žádné internetové připojení ani spojení mobilním telefonem. Rovněž zde není žádný obchod ani nic podobného, všechny zásoby jsme vezli s sebou. Přilétá sem jednou až dvakrát týdně jedno malé letadlo, a to jen tehdy, nemá-li zrovna poruchu. Na atolu Enewetak v místní radiologické laboratoři jsme pobývali celkem sedm dní.

Došlo k nějakým komplikacím?
Poslední přípravy nám zkomplikovaly problémy s naší špičkovou praktickou montáží, která v důsledku místních extrémních podmínek, tedy drtivého vedra a zejména drtivé vlhkosti, přestala správně pracovat. Dlouhou dobu hrozilo, že budeme mít jen nejdražší stativ na celém světě, který stojí asi půl milionu korun.

Co jste udělali?
Vodu, která zkondenzovala uvnitř elektroniky, jsme vysoušeli pomocí fénu na vlasy. Montáž se vzpamatoval až po přenesení do klimatizované laboratoře. Dál již všechny přípravy probíhaly bez problémů.

Jakou technikou jste použili a jak dlouho jste na focení měli?
V průběhu zatmění jsme ovládali pomocí 3 notebooků celkem 6 fotoaparátů. Letošní zatmění bylo nejdelší v celém století, na nejvhodnějším místě kdesi v Pacifiku dosáhlo délky 6 minut a 38,8 sekund. Na atolu Enewetak jsme měli k dispozici 5 minut a 41 sekund.