Gyzela Nagyová zpracovává sklizeň.

Gyzela Nagyová zpracovává sklizeň. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Počasí přeje houbařům

  • 2
Vydatné deště v posledních dnech potěšily houbaře. Ti zkušenější už nosí z lesa desítky hřibů, ale rostou hodně i holubinky, masáci a žampiony.

V příštích dnech má být, alespoň co se týče houbařských žní, ještě lépe. "Očekává se výrazné oteplení a to by růst hub mělo ještě více podpořit," uvedl brněnský mykolog Vladimír Antonín.

"Hřiby zatím nerostou všude, najde je hlavně ten, kdo má svá místa. Ostatních druhů hub je však v lese poměrně dost," dodal.

Za půl hodiny koš hub

Například paní Gyzela Nagyová ze Starých Hvězdlic našla za půl hodiny v lese hromady hub, které včera celé odpoledne zpracovávala.

Také Zdeněk Kučera z Bučovic si úrodu pochvaloval: "Měl jsem chvilku volna, a tak jsem zajel do Ždánického lesa nad Bučovicemi. Za půl hodiny jsem nasbíral skoro celý koš. Praváky, holubinky, kozáky, suchohřiby, žampiony a dokonce jsem našel v jehličnatém lese i pár hřibů smrkových."

Houby.

Houbaři si tak v těchto dnech spravují náladu, protože s houbami to bylo letos na jaře velmi špatné. "Za celý duben jsem u nás naměřil 0,7 milimetrů srážek, a to ještě z milosti. V lesích bylo hrozné sucho, nic nerostlo," stěžoval si mykolog Václav Koplík z Ratíškovic na Hodonínsku.

Ladislav zasel, Pavel sklízí

Okres sousedí se Slovenskem, a tak se tamní houbaři řídí i slovenskou pranostikou, že svatý Ladislav houby seje a Petr a Pavel je sklízí.

"Myslím, že se letos potvrdila. V dalších dnech by hub mělo být ještě více. V lesích je dostatek vláhy a máme již také vypozorované, že jakmile odkvetou lípy, houby začínají růst ještě více," říká Václav Koplík.

Špatná zpráva pro méně zkušené houbaře však je, že už se v lesích objevují například i jedovaté muchomůrky tygrované, které si mohou snadno splést s jedlou muchomůrkou narůžovělou, které se lidově říká masák a je to velmi chutná houba.

Rostou už i jedovaté houby

"Dokonce už začaly růst i muchomůrky zelené, které se většinou objevují až koncem července a v srpnu," upozornil Václav Koplík.

Muchomůrka zelená"Pozor by si však měli lidé dát i na třepenitky nebo na závojenky olovové. I těch je už v lesích hodně," dodal.

Co ještě radí odborníci? Pokud se člověk nechce vypravit na houby zbytečně, může si prohlédnout internetové diskuse, v nichž houbaři doporučují kam se vydat. Nebo kam naopak nechodit. Zájemci mohou vyzkoušet webovou stránku nahouby.cz či houbar. cz. Na internetu se mimo jiné objevila takzvaná MykoMapa. Ta prozradí, v jakých oblastech houby rostou.