Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Pavel Kopřiva

Extremisty na 1. máje chtějí Brňané blokovat. Znovu po čtyřech letech

  • 17
Extremistická Dělnická mládež pořádá v Brně 1. května pochod. Proti tomu se ale důrazně staví stovky Brňanů sdružených do iniciativy Brno Blokuje. Ukázat, že město neonacistům nepřeje, chce herec Arnošt Goldflam i sokolové.

Když chtěli „brněnským Bronxem“ projít příslušníci Dělnické mládeže v květnu 2011, stovky Brňanů vytvořily z vlastních těl blokádu, kvůli které se extremisté do lokalit, kde žijí Romové, vůbec nedostali.

Po čtyřech letech v Brně příznivci Dělnické mládeže, která spolupracuje s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), opět chystají velký pochod. A stejně jako před čtyřmi lety i tentokrát ve městě ožila iniciativa Brno Blokuje, která se netají tím, že chce demonstraci síly nazvanou Evropo, povstaň! (v odkazu na nacistické heslo Německo, povstaň!) řádně zkomplikovat.

„V době, kdy slavíme 70 let od vítězství nad nacismem v Brně, nám přijde neskutečné, že bychom bez povšimnutí neonacistům dovolili pochodovat městem,“ konstatoval mluvčí iniciativy Brno Blokuje Václav Pecl.

Příznivci Dělnické mládeže se sejdou na náměstí Svobody

Ve výčtu podporovatelů myšlenky přitom nechybějí ani známé osobnosti. Například předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová, herečka Simona Babčáková nebo bývalá místopředsedkyně ústavního soudu a senátorka Eliška Wagnerová.

Extremisté v Brně

  • Zatím poslední velký pochod se v Brně na 1. máje odehrál v roce 2011. Zhruba třem stovkám příznivců Dělnické mládeže ale přehradilo cestu na dva tisíce Brňanů.
  • Ostudu si utrhli extremisté v srpnu 2013. Nepovolený pochod měl jen několik desítek členů a početnější shromáždění Brňanů ho zesměšnilo.
  • Řádně ohlášený pochod neonacistů Brnem se v roce 2007 změnil v potyčku s policií. Bitka se rozpoutala poté, co zástupce radnice rozhodl o ukončení akce.

„Jestli by se teď mělo moje poklidné a domácké Brno stát přátelské k nacionalistům a ultrapravicovým aktivistům, pak bych mohl být rád, byť s bolestí v srdci, že už tam nebydlím. Ale snad se tohle všechno nestane a Brno zůstane v mém srdci napořád,“ glosoval akci herec Arnošt Goldflam.

Plán Brňanů je jasný. Příznivci Dělnické mládeže se sejdou na 1. máje na brněnském náměstí Svobody. Po projevech projdou městem. Po 15. hodině by tak mohli být na Malinovského náměstí.

A právě tam na ně už od 14 hodin chtějí čekat zástupci iniciativy Brno Blokuje a pochod z obou stran sevřít. V roce 2011 se tak dokázalo proti třem stovkám extremistů sjednotit na dva tisíce lidí.

„Předpokládám, že ve chvíli, kdy se pochod přiblíží, k nějaké blokádě dojde,“ dodal Pecl.

Zablokováním pochodu by se ovšem mohli Brňané dostat do konfliktu se zákonem, protože Dělnická mládež nahlásila shromáždění první.

„Nebudeme na straně ani jednoho z táborů. Budeme používat techniku takzvaného zrcadlení, takže se přizpůsobíme chování účastníků přímo na místě,“ konstatovala mluvčí brněnské policie Petra Vedrová.

Brněnští zastupitelé s pochodem nesouhlasí

Městská část Brno-střed přitom nevyužila možnost řádně nahlášený pochod zakázat před jeho konáním.

„K zákazu by radnice mohla přistoupit jen za zákonných podmínek. Museli bychom mít důkazy, že nepůjde o mírumilovný pochod a dojde ke zneužití shromažďovacího práva,“ vysvětlil starosta Martin Landa (Žít Brno).

Mezi podporovatele iniciativy Brno Blokuje se přidali i zastupitelé.

„Zastupitelstvo města Brna nesouhlasí s plánovaným prvomájovým pochodem Dělnické mládeže. Tato organizace dlouhodobě spolupracuje s neonacistickou scénou a vyzývá k potlačování práv a svobod, na kterých stojí demokratická společnost,“ píše se v usnesení, které zastupitelé schválili minulý týden.

Zároveň politici Brňany vyzvali, aby 1. máje přišli přímo na místo vyjádřit nesouhlas s extremismem.

Samotní pořadatelé ale tvrdí, že do Brna podporovat neonacismus nejedou.

„Demonstrace ‚Evropo, povstaň!‘ cílí na problémy evropského kontinentu ve 21. století, a rozhodně ne toho předcházejícího,“ píše se v textu na webu Dělnické mládeže.