Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Brnem budou znovu pochodovat stovky extremistů. Čeká je blokáda

  • 63
Na 1. máje bude v Brně zase rušno. Policie očekává několik stovek příznivců Dělnické mládeže, kteří do města přijedou pochodovat. Trasu jim chtějí zablokovat asi dva tisíce Brňanů. Podobně, jako to udělali v roce 2011, když se pochod konal naposledy.

Tři sta až pět set příznivců Dělnické mládeže odpoledne mašíruje na Malinovského náměstí. Tam už na ně čeká blokáda více než dvou tisíc Brňanů, kteří se jim symbolicky stavějí do cesty a svými těly vytvářejí mohutnou barikádu.

Stovky policejních těžkooděnců se pokouší obě skupiny oddělit, aby nevznikly žádné potyčky. Zhruba takový má být začátek scénáře pátečního brněnského prvomájového odpoledne. Jak bude děj pokračovat, neumějí předpovědět ani policejní odborníci.

„Dělnická mládež se sejde na náměstí Svobody. K tomu jsou nahlášeny manifestace proti neonacistickému pochodu na pěti místech v blízkosti povolené trasy. Situaci považujeme za významnou. Určitá bezpečnostní rizika zde jsou,“ uvedl šéf jihomoravské policie Leoš Tržil.

K prvomájovému šrumci zbývá připočíst ještě dopolední tradiční setkání komunistů na Moravském náměstí a odpolední akci odborářů na Špilberku na oslavu Svátku práce.

Extremisté začnou pochodovat ve 14 hodin

Je ale jasné, že nejvíc práce příslušníkům dá uhlídat právě extremisty a jejich odpůrce. Policie je v pohotovosti a povolala do Brna posily z jiných krajů. Celkově v ulicích budou stovky těžkooděnců. Nad nimi bude létat vrtulník.

Extrémisté přitom svůj pochod, který povede z náměstí Svobody ulicemi Masarykova, Nádražní, Benešova, Rooseveltova na Moravské náměstí a přes Rašínovu zpět na náměstí Svobody, začnou ve 14 hodin.

Na 1. máje bude v Brně rušno. Policie očekává několik stovek příznivců Dělnické mládeže, kteří sem přijedou pochodovat.

V tu dobu se také setkají studenti, sokolové, členové politických stran či zastupitelé sdružení pod heslem Brno blokuje na Malinovského náměstí, kudy budou příznivci Dělnické strany procházet. Cíl? Pochod extremistů Brnem zablokovat.

Podobně, jako to udělali v roce 2011, když se konal naposledy.

A to i přesto, že se tím budou podle policistů dopouštět přestupku, protože budou bránit řádně nahlášenému shromáždění.

„Morální povinnost je v tomto případě natolik silná, že jsme ochotni dopustit se kvůli tomu přestupku a nést následky. Uděláme ale vše pro to, aby se naše akce odehrála bezpečně. Máme desítky dobrovolníků, kteří budou zajišťovat organizaci. Komunikujeme s policií i s radnicí. Brňané mohou bez obav přijít,“ konstatoval mluvčí iniciativy Brno blokuje Václav Pecl.

Policisté jsou přitom na blokování připraveni.

„Pokud budou pochodu bránit jednotlivci, řešili bychom to na místě a průvod by mohl pokračovat dále, pokud tam bude větší množství lidí, uvidíme, jak se Dělnická mládež rozhodne - zda bude čekat několik hodin na vyklizení, nebo přistoupí na nějaký odklon,“ konstatoval velitel zásahu a náměstek krajského policejního ředitele Miloslav Machát.

Proti demonstraci se postavila Wagnerová nebo Goldflam

Iniciativa Brno blokuje si pro jistotu předem u úřadů nahlásila hned pět míst po trase pochodu Dělnické mládeže, pro případ, že by se je Dělnická mládež snažila obejít. Počítá ale s tím, že se sejde právě na Malinovského náměstí. Tam bude koncertovat i několik kapel.

Usnesení, které Brňany vyzývá, aby přišli vyjádřit nesouhlas s extremismem, přitom schválilo samo zastupitelstvo města.

A proti demonstraci síly Dělnické mládeže se postavila například i bývalá místopředsedkyně ústavního soudu a senátorka Eliška Wagnerová (SZ), herec Arnošt Goldflam, předsedkyně Českého helsinského výboru Ťáňa Fišerová nebo rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

„Považuji za přirozené a správné, že se mnozí studenti Masarykovy univerzity aktivně zapojují do politického života na straně obhajoby hodnot, na kterých záleželo i prezidentovi, jehož jméno naše univerzita nese. Jsou to hodnoty svobody, tolerance a respektu k odlišným národnostním a společenským skupinám,“ zdůraznil Bek.

Brno se stalo dějištěm podobných neonacistických akcí v minulosti opakovaně.

„V Brně je silná tradice těchto extremistických shromáždění. Roli hraje i dobrá dopravní dostupnost. Brno je na průsečíku mezi Prahou a Ostravou. V minulosti přijížděli i účastníci ze Slovenska či Rakouska. V Brně má navíc Dělnická mládež silnou členskou základnu,“ vysvětlil expert na extremismus Miroslav Mareš.

Policie nasadí tlumočníky

Od roku 2011 se ale extremistům v Brně větší akci dát dohromady nepodařilo. V srpnu 2013 měl nepovolený pochod jen několik desítek členů a početnější shromáždění Brňanů ho zesměšnilo (více jsme o události psali zde).

Naposledy se asi padesátka příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti sešla loni na 17. listopadu, což skončilo drobnou potyčkou s pětistovkou brněnských studentů.

Policie přitom plánuje, že místa pochodu extremistů budou i tentokrát prošpikována kamerami, aby případné neonacistické projevy mohli zpětně postihnout.

A vzhledem k tomu, že se do Brna chystají i zahraniční účastníci, nasadí i tlumočníky.