Bývalý primátor Brna Roman Onderka.

Bývalý primátor Brna Roman Onderka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Onderka chce být potřetí primátorem. I při vítězství ČSSD by mohl mít smůlu

  • 32
Zbývají dva dny do začátku voleb. Lídři stran v Brně ale počítají koaliční rovnice už nyní. Roman Onderka má sice do primátorského křesla nakročeno potřetí, ANO i spolustraníci mu to ale mohou zkomplikovat. Lídr ANO Petr Vokřál s ním totiž do koalice nechce, proti ČSSD ale nic nemá.

Roman Onderka dává okázale najevo, že chce být potřetí primátorem. A jeho ČSSD v Brně volby opravdu může vyhrát. Petr Vokřál zase vede hnutí ANO, které je v preferencích se sociálními demokraty těsně srovnané. Ti dva ale do společné koalice nezasednou. Tedy pokud je možné věřit předvolebním prohlášením.

„S tím, jak to tady funguje, nejsme spokojeni. Od začátku dáváme najevo, že chceme změnu. Pokud se stane primátorem Roman Onderka, bude to bez nás,“ oznámil totiž lídr ANO Petr Vokřál.

To současný primátor Roman Onderka a volební lídr ČSSD se naopak jakýmkoli konkrétním veřejným oznámením vyhýbá.

„Stále platí slova Josefa Luxe: Tančíte pouze s tím, kdo je v sále. Pro mě je celou mou komunální kariéru partner ten, kdo s maximálním nasazením hájí zájem města Brna a staví jej nad ostatní, a to ať už jde o osobní, podnikatelské, nebo i jednostranné zájmy mateřské politické strany,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro MF DNES Onderka.

Lídři ostatních stran přitom mají příležitost jeho hlad po primátorském křesle využít a zatlačit ho do kompromisů - například výměnou za post šéfa města vyhandlovat v koalici větší vliv v klíčové radě, která Brno fakticky řídí. Podobně situaci využila ODS po minulých komunálních volbách.

ČSSD není stranou jednoho muže

Onderkovi spolustraníci ale tentokrát takový kompromis už nemusejí být ochotni udělat. Obzvláště proto, že ANO spolupráci s ČSSD jako takovou nezavrhuje. Brněnskou ČSSD přitom neovládá Onderka, ale spíše šéf nynějšího klubu zastupitelů Vlastimil Žďárský.

„Je otázka, zda když dojde na lámání chleba, bude ČSSD na postu primátora trvat. ČSSD není stranou jednoho muže,“ konstatoval politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Mimo záznam přitom jedničky kandidátek přiznávají, že i podle interních stranických průzkumů je po volbách čeká složitá matematika. Politologové počítají s tím, že do zastupitelstva by mohlo zasednou šest až osm stran. A rozštěpenost může Onderkovi nahrát.

„Ideální by byla změna. Aby koalice městu nevládla, ale aby ho spravovala. Do koalice ODS a ČSSD, kde bychom hráli roli toho třetího, bychom rozhodně nešli,“ tvrdí lídr dosud opoziční TOP 09 Jaroslav Kacer. Že nepodpoří koalici, v níž by Onderka mohl být potřetí primátorem, se ale Kacer říci zdráhá.

Na příležitost čeká řada menších stran

Přitom právě možnost koalice ČSSD s TOP 09 a KDU-ČSL je jednou z variant, která se už před volbami v kuloárech objevuje jako předjednaná. A z ANO mimo záznam zaznívá obava, že „tradiční“ strany, které pojí dlouholeté vazby, se budou snažit zachovat staré pořádky a hnutí Andreje Babiše vyšachovat.

Že by se na něčem takovém domlouvali, ale lídři všech tří zmíněných stran svorně popírají. „Neříkám, že taková koalice nemůže vzniknout. Ale také neříkám, že jsme domluvení. Ani být nemůžeme, protože zdaleka není jasné, jak to dopadne,“ popsala jednička KDU-ČSL Klára Liptáková.

Ta zároveň odmítla komentovat i to, jestli je pro nynější opoziční stranu přípustné být v koalici, kterou povede Onderka.

Na příležitost přitom čeká také řada menších stran. Je reálné, že se do zastupitelstva dostane Žít Brno, které kampaň staví na vymezení se proti vládnoucí koalici ODS a ČSSD. A šanci má i Strana zelených, která v minulém volebním období už v koalici s ČSSD byla.