Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Privatizaci městského bytu příbuzným exstarosty Šťástky prověří policie

  • 9
Celé bývalé vedení Brna-střed čeká cesta na policejní služebnu. Padlo na ně totiž trestní oznámení kvůli pochybnostem okolo směny a privatizace bytu švagra exstarosty Brna-střed Libora Šťástky. Radní budou muset vysvětlovat, proč pro prodej bytu hlasovali.

Trestní oznámení na radní i na Šťástkova švagra Pavla Belušíka, který je zároveň bývalým zastupitelem za ODS, podalo v úterý sdružení Oživení.

 „Máme podezření, že došlo k trestnému činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. K podobným machinacím s obecními byty dochází velmi často a tento případ považujeme za ukázku toho, jak to v praxi vypadá,“ popsala právnička Andrea Kohoutková z Oživení.

Belušík a zaměstnankyně jeho firmy Belcom Jana Vlachová jsou podle stejného trestního oznámení, které má MF DNES k dispozici, podezřelí z podvodu. Vlachová měla plnit roli bílého koně.

Jak vyplývá z usnesení rady, Vlachová dostala v říjnu 2013 do pronájmu obecní byt v centru města, v ulici Jana Uhra. Podmínkou radnice bylo, aby jej na vlastní náklady opravila za asi 400 tisíc korun. Že je má k dispozici, doložila výpisem z účtu. Z něj je patrné, že celých 380 tisíc na opravy bytu přišlo z účtu Belcomu, tedy jejího zaměstnavatele. Jednatelem Belcomu je přitom Belušík, majitelem pak jeho otec, Šťástkův tchán.

„O uzavření nájemní smlouvy se však nejedná, neboť na smlouvě chybí podpis paní Vlachové,“ domnívá se advokátka Kohoutková. Smlouva je podle ní neplatná, stejně jako všechny následující kroky radnice, včetně privatizace bytu.

Úředníci byli proti

Vlachová totiž obecní byt, který měl jít do privatizace za asi třetinu tržní ceny, směnila po necelém roce za pronájem v soukromém domě v Žabovřeskách. Vlastníky bytu byli manželé Belušíkovi, rodiče Pavla Belušíka. Nájemcem pak samotný Belušík a jeho manželka.

Proč Vlachová směnila obecní byt určený k privatizaci za komerční nájem, není jasné. Redakci MF DNES se ji nepodařilo kontaktovat, stejně jako Pavla Belušíka.

Jisté je jedno. V září 2014, tři týdny před komunálními volbami, se nájemci obecního bytu v ulici Jana Uhra stávají manželé Belušíkovi, ačkoliv byli úředníci bytového odboru Brna-střed proti. A na posledním zasedání rady a zastupitelstva, jen dva dny před volbami, odhlasovali politici privatizaci třípokojového bytu manželům Belušíkovým za necelých 700 tisíc korun.

Belušíkovi měli přitom už v té době radou přiklepnuté půdní prostory v jiném obecním domě určeném k privatizaci, v nedaleké Jiráskově ulici.

Vedení radnice se k privatizaci nechce vracet

Exstarosta Brna-střed Šťástka, který je nyní opozičním zastupitelem za ODS, odmítl privatizaci bytu pro svého švagra obšírněji komentovat. „Rád sdělím vše podstatné příslušným orgánům, které se danou věcí budou zabývat. Vnímám to jako snahu o likvidaci opozice, která upozorňuje na řadu podivných praktik současného vedení Brna-střed,“ uvedl.

Podobně reagoval i bývalý radní Pavel Sázavský (ČSSD). „Nechal bych tyto otázky na orgány činné v trestním řízení. Při množství věcí, které jsme na radě schvalovali, jsem nemohl znát rodinnou strukturu koaličních partnerů,“ řekl Sázavský.

Nové vedení radnice říká, že se k privatizaci tohoto bytu nebude vracet. „Revize dokumentů ke směně a privatizaci bytu nám neukázala nic protiprávního. Morální hledisko by si měl zhodnotit každý sám,“ řekl starosta Martin Landa (Žít Brno).

Jak MF DNES uvedla už dříve, Belušíkovi kromě obecní půdy v Jiráskově ulici a bytu v ulici Jana Uhra, které dostal do pronájmu nebo koupil v době, kdy byl jeho švagr starostou, pronajala radnice také nebytové prostory v ulici Veveří, kde sídlí jeho restaurace U Kroužku.

Privatizaci tohoto domu ale nové zastupitelstvo pozastavilo mimo jiné kvůli podezřením, že se k obecním bytům dostávají výhodně politici, úředníci nebo jejich příbuzní. Nakonec ale Belušík bude moci koupit i tyto prostory. Se slevou 25 procent z tržní ceny.