Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Podle odborářů je za odchodem ředitele Veletrhů Škrly mocenský boj

  • 3
Brněnské výstaviště se od pátku otřásá v základech kvůli náhlému odchodu generálního ředitele Jiřího Škrly. Proč po deseti letech svoji funkci ze dne na den opustil, odmítlo vedení společnosti sdělit. Proti odchodu Škrly se v pátek vzbouřili zaměstnanci. Postup vedení společnosti kritizuje i Brno, které je minoritním akcionářem Veletrhů.

Redakci MF DNES kontaktoval prostřednictvím serveru brno.iDNES.cz pracovník výstaviště, kterému došel do elektronické schránky dopis rozeslaný členem dozorčí rady a odborářem Veletrhů Brno Petrem Blahou.

"Situace ve firmě je explozivní a nervózní v důsledku toho, že má být Škrla odvolán a má být dosazeno nové vedení. Lidé jsou nespokojení a tato situace může přerůst do obrovských rozměrů," napsal Blaha v dopisu, který kromě zaměstnanců a vedení společnosti dostal v pátek i brněnský primátor Roman Onderka, jenž je předsedou dozorčí rady společnosti. Brno v ní má totiž minoritní podíl.

Blaha v dopisu napadá prvního Škrlova náměstka Aleše Pohla z toho, že firmu rozkládá, a nepřímo jej obviňuje i z podílu na odchodu Škrly. Pohl je přitom ze současného vedení nejpravděpodobnějším nástupcem Jiřího Škrly.

"Bylo jasné, že generální ředitel zmírňoval neomluvitelné chování náměstka vůči zaměstnancům a snažil se společnost tímto způsobem chránit," stojí v dopise.

Pohl údajně zastrašoval zaměstnance

Pohl podle Blahy "zastrašoval zaměstnance, arogantně jednal s lidmi nebo nahrazoval schopné zaměstnance s jiným názorem méně schopnými, ale servilními zaměstnanci".

Blaha včera potvrdil, že dopis napsal a rozeslal, dál se ale k němu nechtěl vyjadřovat. Podle náměstka primátora Daniela Rychnovského, který je členem představenstva, byl vztah mezi Škrlou a Pohlem standardní. "Pokud mezi nimi byl nějaký problém, navenek ho nedali najevo," popsal Rychnovský.

Odboráři původně svolali na pondělí shromáždění zaměstnanců na podporu Škrly, podle mluvčího výstaviště Davida Pokorného ale půjde o setkání vedení společnosti s pracovníky, kde chtějí zástupci německých vlastníků firmy vysvětlit, co bude s firmou dál. Potom vystoupí i veřejně.

"Do pondělí nebudeme sdělovat žádné informace," uvedl Pokorný. Vyjádření odmítl i Egbert F. Zündorf, Škrlův náměstek, který je po pátečním odchodu generálního ředitele pověřen vedením firmy.

Proč Škrla odešel tak náhle, zatím nikdo neřekl

Ještě nikdo přitom nesdělil, proč zaměstnanci oblíbený ředitel, který firmu vedl jedenáctým rokem, odešel tak náhle.

Primátor Roman Onderka, který je předsedou dozorčí rady, v pátek řekl, že se Škrla rozhodl rezignovat sám. "Pan Škrla se mnou mluvil ve čtvrtek, ještě před schůzkou s panem Voghtem (předsedou představenstva Veletrhů - pozn. red.). A osobně mě informoval, že mu nabídne rezignaci," uvedl primátor.

Podle náměstka Rychnovského tomu ale ještě o den dřív nic nenasvědčovalo. "Ve středu jsem mluvil s panem Zündorfem a ptal jsem se ho, jestli se něco na výstavišti děje. Byl jsem ujištěn, že je všechno, jak má být," řekl Rychnovský. Se Škrlou hovořil před několika týdny a ani on mu nenaznačoval, že by se chystal odejít. Jiří Škrla se k situaci na výstavišti nechce vyjadřovat.

Rychnovskému dokonce o Škrlově odchodu nikdo neřekl, přestože je členem vrcholného řídicího orgánu firmy. "O takto zásadním kroku by mělo rozhodnout představenstvo," prohlásil.

Nešťastné je podle něj i to, že k takto zásadní změně došlo necelé dva týdny před Mezinárodním strojírenským veletrhem, nejdůležitější akcí celé sezony, na které závisí celková image firmy.

Samotný odchod Škrly pak označil za "deprimující". "Považuji jej za člověka, který měl k výstavišti osobní vztah," dodal náměstek. Škrla výstaviště vedl od roku 1999, předchozích deset let tam strávil jako ekonomický náměstek. A do firmy nastoupil hned po vojně v roce 1975 na pozici obchodního referenta.


Témata: Roman Onderka