Spoluzakladatel firmy Idea RS Lubomír Šabatka.

Spoluzakladatel firmy Idea RS Lubomír Šabatka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská firma pomáhá po celém světě počítat, aby budovy nespadly

  • 3
Dvě třetiny budov postavených za posledních 20 let v Česku, na Slovensku a v Beneluxu spočítal software Lubomíra Šabatky z Brna. Když musel ze své původní firmy odejít, místo komfortního důchodu udělal zásadní rozhodnutí. V 52 letech odstartoval firmu novou. Dnes má roční obrat 32 milionů korun.

Představu o typických zakladatelích technologických „startupů“, která je v posledních letech v Brně zažitá, Lubomír Šabatka pořádně nabourává. Na chodbách Jihomoravského inovačního centra, které začínajícím firmám pomáhá, se často potkává s podnikateli o 30 let mladšími než on.

Příběh roku

Lubomír Šabatka se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

Nepřirozené mu to ale nepřijde. „Začali jsme prostě o trochu později. Někomu v tomhle věku stačí dělat na chalupě na záhonku. To mě nestačí,“ usmívá se padesátník, který zdejší inkubátor se svou společností bleskově přerostl, i když tam pořád sídlí. A tak jeho tým dnes vytváří specializovaný software na výpočet nosnosti a odolnosti sloupů či stropů.

Za sebou už má bohatou kariéru. Hned po revoluci odstartoval softwarovou firmu na výpočty konstrukcí budov, kterou později prodal belgické společnosti Scia, a ještě roky v ní pak pracoval jako ředitel vývoje. V roce 2009 se ovšem s majiteli nepohodl a spolu se svým týmem z firmy odešel. A stál před volbou, co dále. Nakonec s kolegou Jaroslavem Navrátilem stvořili svou vlastní firmu Idea RS. Byli znovu na startovní čáře.

Pro Lubomíra Šabatku můžete hlasovat v anketě ZDE

Šabatkovi bylo jasné, že bude chtít zůstat v oboru. Začátky s malou firmičkou, která přežívala z úspor zakladatelů, na trhu rozděleném mezi několik obřích korporací nebyly jednoduché.

Projektanti a statici zrovna módním vlnám nepodléhají. Přesvědčit je, že se mají učit úplně nový software, byl problém. Navrch navíc bývalý zaměstnavatel a nynější konkurent Idea RS zažaloval. Soud ale začínající firma nakonec vyhrála.

A její zakladatelé našli, co konkurenti dlouho pomíjeli. „Došlo nám, že čertík je v detailu. Projektanti se při výpočtech soustředí na celé budovy, ale chování jednotlivých menších dílů konstrukcí jen odhadují. Třeba si to pak pojistí tak, že tam dají více materiálu. My se rozhodli takovou praxi změnit,“ vysvětluje Šabatka.

Podnikají na celém světě, Česko by je neuživilo

Začali obchodovat pod heslem „spočítejte, co jste včera odhadovali“. Software Idea RS tak umí například precizně spočítat, jak se budou chovat dva ocelové nosníky a jak je dobré je propojit. Optimální řešení je přitom někde mezi tím, aby budova nespadla a zároveň aby její stavba byla co nejekonomičtější a nestála zbytečně moc šroubů či svárů.

Po pěti letech má Idea RS roční obrat 32 milionů korun a osmnáct zaměstnanců. Samozřejmé je pro ně obchodovat po celém světě. Český trh by ve vysoce specializované softwarové firmě neuživil ani polovinu lidí.

Firmě, kterou před časem Šabatka opustil, dnes konkuruje. A do společnosti nastoupili i jeho synové. „Obří firmy mají svoje procesy a zaměstnanec je jen jedno kolečko. My sázíme na neustálé inovace,“ dodává Šabatka. Investory, kteří kolem firmy krouží, zatím odmítá. Stejnou chybu jako u své předchozí společnosti udělat nechce.