Andrea Tkačuková už na vysoké škole rozjela svůj byznys.

Andrea Tkačuková už na vysoké škole rozjela svůj byznys. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Sháníte byt, štěně či limuzínu? Agentura řeší potřeby cizinců v Česku

  • 7
Předražené jízdy taxíkem, dvojí jídelní lístky s odlišnými cenami nebo vyšší nájmy za bydlení. Nešvary, které tuzemští podnikatelé páchají na úkor cizinců a jež Česko „proslavily“ po světě, byly pro Andreu Tkačukovou impulsem pro to, aby ještě na vysoké škole rozjela vlastní byznys.

Do této doby Tkačuková vedla na univerzitě v Hradci Králové organizaci, jež se starala o zahraniční studenty.

Příběh roku

Andrea Tkačuková se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro ni můžete v anketě ZDE

„Chtěli jsme naše služby rozšířit mimo akademickou půdu a zároveň nám vadilo, jak se u nás s cizinci zachází. Našli jsme si proto vlastní způsob, jak jim pomáhat,“ vysvětluje Tkačuková, proč spolu s tehdejším přítelem Vojtěchem Stehnem založila agenturu Foreigners.cz.

„Abyste se tu cítili jako doma“, zní heslo společnosti, která zahraničním pracovníkům a studentům usnadňuje přesun z jejich země do České republiky. „Zajišťujeme jim především dlouhodobé ubytování, ale také víza, pracovní povolení, překlady dokumentů, vyhledání školy pro děti, vyzvednutí z letiště, pomáháme s orientací ve městě,“ vypočítává třicetiletá podnikatelka.

Roční obrat okolo 12 milionů

Největší předností podle ní je, že firma nabízí komplexní služby na jednom místě. „S klientem zůstáváme minimálně po dobu jednoho roku a jsme schopní zařídit takřka vše, na co si vzpomene. Už jsme sháněli třeba limuzínu na narozeninovou oslavu nebo řešili nákup štěňátka,“ usmívá se.

Při zajišťování potřeb cizinců musí zaměstnanci Foreigners.cz často hledat porozumění a společnou cestu mezi odlišnými kulturami.

„Někdy se spolu těžko domluví dva Češi, natož lidé, pro které není angličtina mateřským jazykem,“ upozorňuje Tkačuková s tím, že na problémy spojené s postoji některých Čechů k cizincům po migrační vlně naráží jen ojediněle. „Vždy se snažíme obrušovat hrany a vysvětlovat, že nesháníme bydlení pro ilegální migranty, ale lidi, kteří sem přijeli studovat nebo pracovat. Každopádně xenofobní majitelé bytů nejsou naše cílová skupina,“ podotýká.

Foreigners.cz je dnes stabilní společnost s ročním obratem okolo 12 milionů korun, ale v roce 2013 zažila zlomový okamžik. Roli v něm hrála nejprve žádost o ruku, avšak poté rozchod tehdejších partnerů a doposud spolumajitelů firmy. „Já jsem extrovert, Vojta introvert. Na našich rozdílných povahách jsme agenturu vybudovali a vždy se nakonec dokázali shodnout. Racionální řešení nakonec vyhrálo i tehdy,“ vzpomíná dnes již rok vdaná podnikatelka, která vystudovala management cestovního ruchu.

Rozjíždí vlastní prodej bytů

Společnost dnes kromě Brna a Prahy působí také v Plzni, Olomouci a Hradci Králové. Na každou pobočku se měsíčně obrátí i několik set klientů. Kromě studentů se tak celkem 25 zaměstnanců stará také o pracovníky firem, jako jsou například IBM, AT&T, Red Hat, Lufthansa, DHL nebo Siemens. A chystá se další expanze.

Pro Andreu Tkačukovou můžete hlasovat v anketě ZDE

„Formou franšízy, kde člověk využije naše know-how, ale jinak má plnou odpovědnost, lze tyto služby poskytovat téměř všude. Momentálně řešíme pobočku v Ostravě a Bratislavě, aktuální je dokonce i jedna na ostrově Bali,“ říká Tkačuková s tím, že firma kromě zajišťování pronájmů rozjíždí i vlastní prodej bytů.

V životě i v podnikání dbá na neustálý osobnostní rozvoj. „Věřím v práci na sobě. Často absolvuji různé semináře a školení, pořád něco studuji nebo čtu. Mám i celkem alternativní koníčky, zajímám se třeba o domácí porody, chůzi naboso nebo raw stravu. Baví mě dělat si na věci vlastní názor,“ dodává.