"K svítání se člověk může dostat jen stezkou noci" - obraz malíře Pavla Čecha. Ilustrační foto

"K svítání se člověk může dostat jen stezkou noci" - obraz malíře Pavla Čecha. Ilustrační foto | foto: repro: MF DNES

Podnikaví „rebelové“ půjčují obrazy lidem domů na zkoušku

  • 0
Originálním nápadům se meze nekladou: vydělat se dá třeba na půjčovně obrazů na zkoušku. Takové neotřelé podnikání propaguje soutěž Byznys rebel. Koná se společně s kláním Firma roku a Živnostník roku. Letos se v kraji zatím přihlásilo sedm neotřelých podnikavců.

"Věříme, že se nějaké neotřelé podnikatelské nápady ještě najdou," řekl Michal Kaderka, mediální zástupce obou soutěží.

Neotřelé nápady podnikatelů v kraji

- galerie půjčuje lidem obrazy domů na zkoušku
- firma půjčuje zadarmo vůz poškozeným účastníkům nehody
- advokát posílá klientům smlouvy a jiné právní texty přes internet
- pivnice, ve kterých si zákazník sám čepuje pivo u stolu a obsluhu si přivolá pomocí počítačového displeje (vha)

Kuřimský podnikatel Jiří Kubeš se do soutěže Byznys rebel přihlásil už vloni. Jeho server za rok dál expandoval a české ruční výrobky budou už k mání i v Německu, Rakousku a v dalších evropských zemích.

"Prodejců již máme dvacet tisíc a přidávají se i slovenští. A každé dvě minuty se už přes nás prodá jeden výrobek," říká Kubeš a přiznal, že sám netušil, jak bude tento nápad úspěšný.

Kamenný obchod je drahý

Na počátku přitom byla jednoduchá myšlenka, že Češi mají šikovné ruce, ale nemají kde své výrobky prodat. Jarmarků zase tolik není a kamenný obchod je drahý.

"Žádný internetový obchod tady něco takového navíc nenabízel. Na počátku jsme oslovili jen několik prodejců a pak už se hlásili sami," kvituje Kubeš.

I když vloni zuřila krize, přes server nabízející i drobnosti za několik desítek nebo stovek korun, se uskutečnily obchody za padesát miliónů korun a jeho provozovatel odhaduje, že letos by mohl být obrat ještě dvakrát vyšší.

Herna na kuchyně

Soutěžní komise na trůn Byznys rebela v Jihomoravském kraji vloni posadila brněnskou společnost Hezká kuchyň. I ta totiž přišla s nápadem, který je v zemi také výjimečný. Ve svém brněnském studiu si pořídila "hernu", ve které si lidé mohou zadarmo sestavit kuchyni.

Je v ní asi dvacet skříněk na kolečkách a jsou plné nádobí, spotřebičů a dalšího vybavení.

"Častokrát se stává, že si lidé koupí drahou kuchyni a až pozdě zjistí, že jim uspořádání moc nevyhovuje, že hrnce nebo odpadkový koš mohly být jinde a zbytečně se nachodí," popsal jednatel společnosti Hezká kuchyň Aleš Krč.

Tvrdí, že na Moravě mají tuto "hernu" jako jediní a v Česku jsou jen asi čtyři.