Legendární brněnská kavárna Podobrazy funguje v Moravské galerii už třináct...

Legendární brněnská kavárna Podobrazy funguje v Moravské galerii už třináct let. Nyní dostala výpověď. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podobrazy nerušte, prosí fanoušci kultovní brněnské kavárny

  • 0
Kvůli pravděpodobnému konci kultovní jazzové kavárny v brněnském Místodržitelském paláci se lidé sdružují na Facebooku, píší petici i dopisy. Moravská galerie, které prostory patří, je však neoblomná. Podnik by se navzdory protestům měl vystěhovat do konce listopadu.

Například protestní facebooková skupina Nerušte Podobrazy měla ve středu více než šestnáct set fanoušků. Majitele podniku Raeda Kahwajiho vlna zájmu překvapila. "Čekal jsem, že se prostě zavře další z brněnských podniků a hotovo," prohlásil.

Šéf galerie Jan Press své důvody uvedl opakovaně.

"Je třeba si uvědomit existenci dvou aspektů. Hosté kavárny neodpovídají cílové skupině návštěvníků galerie a ze strany majitele nedošlo k porozumění, co obnáší muzejní provoz. Komunikace s majitelem proběhla, ale smýšlení o vedení kavárny máme rozdílné," vysvětluje Press.

Kahwaji naopak namítá, že diskuse o změnách nebyla dostatečná. "Fakt, že se něco děje, nám byl jasný už od doby, kdy se s námi ředitel tři měsíce nechtěl sejít. Předem smluvené schůzky vždy v den konání zrušil," dodal.

Kromě nespokojenosti s podobou a klientelou kavárny ředitel galerie zmiňuje i důvody formální.

"S kavárnou jsme měli smlouvu na dobu určitou a z uvedených důvodů jsem ji chtěl vypovědět. Právník mě upozornil, že je neplatná, tudíž jsem ji ani vypovídat nemusel," dodal Press.

Příznivci kavárny žádají další jednání

Za iniciativou proti zrušení kavárny Podobrazy stojí řada aktivistů, mezi nimi i umělci a pedagogové.

"Současný provozovatel kavárny Podobrazy Raed Kahwaji souhlasí s tím, aby kavárnu i za stávajících podmínek v budoucnu dále provozoval, a s vedením Moravské galerie se domluvil na konceptu akceptovatelném pro všechny zúčastněné," objevilo se na facebookové stránce v pondělí.

Odborný asistent z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jakub Macek dokonce Janu Pressovi adresoval otevřený dopis.

"Podstatnější než protesty však bude, jestli se zástupci veřejnosti sejdou u stolu s ředitelem galerie," řekl Macek.

Po nutnosti veřejné diskuse volají i ostatní. "Myslím si, že vedení Moravské galerie je v poměrně obtížné situaci. Jan Press nastoupil do instituce, kde je provádění změn problematické. Nelíbí se mi však okolnosti, za jakých k rušení kavárny Podobrazy dochází. Neproběhla diskuse mezi provozovatelem kavárny a vedením galerie," řekla šéfredaktorka serveru Artalk.cz a někdejší pracovnice Moravské galerie Silva Šeborová.

Brněnská "kulturní fronta" už několikrát ukázala, že umí rozhodnutí o konci oblíbených podniků zvrátit. Protesty dříve zachránily například kavárnu Trojka v Domě pánů z Kunštátu nebo hudební klub Fléda, jehož provoz chtěla loni zásadně omezit radnice Králova Pole.

Pokud nebude mít tentokrát iniciativa úspěch, je jasné, že Podobrazy v Místodržitelském paláci skončí. "Ale nejedná se o typ podniku, který by se dal přesunout do prvních volných prostor, které najdeme," uzavírá Kahwaji.