Podomní obchodníci dokážou zákazy obejít. Ilustrační snímek

Podomní obchodníci dokážou zákazy obejít. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podomní prodejci mají nový trik, do bytu se vetřou s čestným prohlášením

  • 6
Řada měst na jižní Moravě zakázala podomní prodej kvůli podvodníkům vnucujícím nevýhodné smlouvy a předražené výrobky. Prodejce to však nezastavilo, zákazy dokážou obejít. Používají například trik s čestným prohlášením.

Jedni "šmejdi" se snaží obalamutit lidi a vnutit jim předražené zboží na prodejních zájezdech, jiní se s vidinou peněz z nevýhodných smluv nebo nákupů vtírají přímo do domácností lidí. Proti oběma typům úřady v poslední době bojují. Řada měst a obcí na jižní Moravě už kvůli tomu úplně zakázala podomní prodej.

Přesto se obchodníci do domácností především starších lidí dokážou vloudit. A zase vydělávat na důvěřivosti lidí.

Čerstvé zkušenosti s nimi má Petr z Blanenska, který si z osobních důvodů nepřeje zveřejnit své příjmení. V Blansku platí zákaz prodeje od začátku letošního roku, jeho děda však obchodníkům naletěl. "Podomní prodejce ho spolu s kupní smlouvou nechal podepsat čestné prohlášení, že si ho k sobě pozval domů sám za účelem sjednání objednávky," popisuje.

Živnostník jednaosmdesátiletému důchodci prodal kamna za dvanáct tisíc korun, na internetu se přitom dají koupit za necelé dva tisíce. Smlouva měla měsíční výpovědní lhůtu, kamna však dodali až po třech měsících.

S podobným problémem rozhodně není jediný. "Od začátku roku se k nám dostalo několik desítek podobných případů. Nejčastěji se jedná o nabídky dodavatelů energie či výhodné telefonní tarify," uvedl zástupce ředitele blanenské městské policie Stanislav Sotolář.

Lidé jsou nepoučitelní, ani varování nepomůže

Spousta prodejců také do domácností přichází se záminkou, že nabízejí produkty pro charitativní účely. Vedení města občany na podomní prodejce opakovaně upozorňovalo v místním zpravodaji. "Někteří lidé jsou příliš důvěřiví a neponaučí se," komentuje situaci blanenský starosta Lubomír Toufar.

Zákaz podomního a pochůzkového prodeje je součástí tržního řádu. Rozumí se jím prodej, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu nabízeno a prodáváno zboží a poskytování služeb. "Za porušení nařízení mohou prodejci dostat pokutu až 200 tisíc korun. Na obecní úrovni to však často bývá jen tisíc korun," říká Gerta Mazalová ze Sdružení obrany spotřebitelů, které se problematikou už několik let zabývá.

Od smlouvy, kterou zákazník podepíše mimo kamenný obchod, může odstoupit do čtrnácti dnů bez udání důvodu, při nedodání zboží ještě do měsíce. Pokud prodejce nesplní zákonné náležitosti uvedené ve smlouvě, tak dokonce ještě do jednoho roku od uzavření smlouvy.

"Lidé se zároveň mylně domnívají, že když je to zakázané, smlouva po podpisu není platná. V případě porušení zákazu zákazníkům doporučuji se obrátit na místní policii nebo živnostenský úřad," dodává Mazalová.