ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AMC

Miliony za chráněnou dílnu získala pizzerie podle žaloby podvodem

  • 13
Jeho pizzerie v Kounicově ulici patřila mezi oblíbené brněnské podniky. Podle obžaloby ale Vladimír Pálenský se svojí přítelkyní vymysleli, jak si vydělat ještě víc.

V restauraci zřídil chráněnou dílnu, pobíral na ni příspěvky, ale některá pracovní místa pro zdravotně postižené si podle soudního spisu vymyslel a dokládal je falešnými smlouvami.

Úřad práce tak přišel o 14,5 milionu korun. Pálenskému, který už v pizzerii La Strada nefiguruje, teď hrozí až deset let vězení. O výši trestu se momentálně rozhoduje u Krajského soudu v Brně.

Podle zákona má zaměstnavatel, který zřídí chráněnou pracovní dílnu, nárok na příspěvky k úhradě nákladů spojených s jejím založením a provozováním. Může si také žádat o podporu na osoby se zdravotním postižením, které zaměstnává.

Toho Pálenský využil a od roku 2006 do roku 2011 loudil od Úřadu práce Brno-město příspěvky na základě falešných dokladů.

Na úřadu práce se mě nikdy neptali, řekla uklízečka

„Obžalovaný zamlčel, že nevytvoří všechna pracovní místa, která uvádí, že zaměstnanci nebudou ve firmě opravdu pracovat nebo odpracují pouze část ze sjednané pracovní doby,“ přiblížila znění obžaloby mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Pešková.

Potvrdila to také výpověď bývalé zaměstnankyně, která v Pálenského restauraci pracovala jako uklízečka. „Uklízela jsem pizzerii každý den ráno, práce mi zabrala asi dvě hodiny,“ tvrdila u soudu. Ve smlouvě měla přitom uvedenou čtyřicetihodinovou týdenní pracovní dobu. „Na úřadu práce se mě nikdy neptali, jestli tuto dobu skutečně odpracuji,“ uvedla.

O další milion korun se měl Pálenský spolu se svojí družkou obohatit také na úkor Evropského sociálního fondu. Z něj čerpal dotaci na kurz, který nazval „Profesní vzdělávání je jediné řešení pro udržení kvality řemesla“.

Uvedl, že v něm dvacet zdravotně znevýhodněných zaměstnanců restaurace vzdělá v tématech komunikace a obchodní dovednosti, informační a komunikační technologie, anglický jazyk a marketing v pohostinství.

Žádné kurzy, žádní lektoři

Pálenský s družkou chtěli z evropského fondu dotaci na nákup vybavení, pronájem školicí místnosti a mzdy lektorů nebo na manažera projektu. Vyčíslili je na bezmála půldruhého milionu korun. Na projekt nakonec dostali milion od Evropského sociálního fondu, z prostředků státního rozpočtu České republiky dosáhli na dalších dvě stě tisíc.

Podle obžaloby však Pálenský i jeho družka už při podávání žádosti věděli, že žádný vzdělávací projekt realizovat nebudou. Bývalí zaměstnanci restaurace u soudu potvrdili, že pro ně Pálenský žádné kurzy neorganizoval.

Případ dotačního podvodu s Pálenským je další ze série, v nichž figuruje jeho družka Naďa Vomáčková. Ta před soudem stanula už loni v dubnu, kdy vysvětlovala svoje aktivity v neziskové organizaci Liana.

Měla zřizovat chráněné díly a dávat práci znevýhodněným lidem. To se nestalo, přitom od institucí pobrala přes 5 milionů korun (psali jsme zde).