Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Nové taktiky „šmejdů“: lžou o dohodě se starostou či průzkumu trhu

  • 7
Podomní prodej je v řadě jihomoravských měst a obcí zakázaný vyhláškou. Neodbytní prodejci v roli zástupců energetických firem však mají nové způsoby, jak se k lidem domů vetřít. Například obyvatele Břeclavi a Podivína balamutí frázemi o průzkumu trhu, v Adamově zase lžou o dohodě se starostou.

Starosta Adamova Roman Pilát už obyvatele města varoval, aby si po telefonu s cizími lidmi schůzky nedomlouvali. Ve snaze působit seriozně se totiž podvodně odkazují se na neexistující spolupráci s vedením města.

„V hovorech se odkazují na dohodu se starostou města a snaží se domluvit pozvání do bytu za účelem prověření energií a následné aukci ve spolupráci s městem,“ upozornil starosta na webových stránkách.

Adamov přitom žádnou podobnou dohodu s energetiky nemá. „Takové lidi chytáme v průběhu celého roku, i když je to u nás zakázáno. Tentokrát mě ale rozčílilo, kam až jsou schopní zajít. Jednoho jsme chytili se strážníky přímo na ulici. Lidi už jsou vycvičení, upozorňují nás,“ řekl iDNES.cz Roman Pilát.

Doplnil také, že všechny obyvatele, kteří na nevýhodnou nabídku kývli, přiměli uzavřené smlouvy vrátit. „Museli jsme je tam pomalu dotáhnout pod krkem,“ dodal s nadsázkou. Provinilce však čeká maximálně pokuta za přestupek.

Po „nájezdech“ drnčí strážníkům telefony

Podomní prodej vyhláškou před časem zakázali i v Blansku, Podivíně či Lanžhotě.

„Městské policii se podařilo tyto dealery energetických společností v druhé polovině loňského roku paralyzovat a z Břeclavi vystrnadit. Nyní přišli s novou fintou. Svou činnost totiž přejmenovali a tvrdí, že provádí pouze průzkum trhu,“ sdělil mluvčí břeclavské městské policie Zdeněk Novák.

Poté, co je vpuštěn do domu, však prodejce obvykle změní rétoriku a z přívětivého kladení otázek je rázem nátlak a přesvědčování. „Obchodní taktika je stále stejná: vyptání si faktur za dodávky energií, nabídnutí jiného dodavatele a zanechání nového návrhu smlouvy,“ přiblížil mluvčí strážníků.

Nevýhodně uzavřenou smlouvu sice je možné do 14 dnů písemně vypovědět, i s tím však mohou mít starší lidé problém. Chybu si totiž mnohdy ani sami neuvědomí, často se jen prořeknou před příbuznými.

„Po ‚nájezdech‘ dealerů nabízejících změny smluv se vždy následně množí telefonáty, v nichž jsou strážníci - zejména seniory - žádáni o radu, jak mezi dveřmi nově uzavřenou smlouvu vypovědět,“ uzavřel Novák.