Čtyřmetrová socha knížete Rostislava v prostoru mezi areálem s vykopávkami u zámečku Pohansko

Čtyřmetrová socha knížete Rostislava v prostoru mezi areálem s vykopávkami u zámečku Pohansko | foto: ČTK

Pohansko má sochu knížete Rostislava i modernější expozici

  • 0
V prostoru mezi areálem s vykopávkami u zámečku Pohansko naleznou turisté nové lákadlo v podobě čtyřmetrové sochy. Spolu s jejím vztyčením byla otevřena i zmodernizovaná muzejní expozice věnující se tomuto významnému hradišti a v dohledu už jsou i opravy zámečku.

V místě, které kdysi patřilo k významným centrům Velké Moravy, teď stojí socha moravského knížete, svatého Rostislava. "Je poděkováním za to, že inicioval byzantskou misii a pozval svaté Cyrila a Metoděje do Velkomoravské říše," uvedl starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Socha moravského knížete na Pohansku

Pískovcová skulptura v prostoru mezi areálem s vykopávkami u zámečku Pohansko je dílem sochaře Josefa Kadlčíka.

Umístěna je tak, že shlíží na Pohansko. Její pořízení přišlo na asi 600 tisíc korun. Dvě třetiny z částky uhradil řád Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana, který si klade za cíl péči o historické a duchovní dědictví Moravy.

Socha svatého Rostislava z Pohanska je jednou z mála skulptur věnovaných tomuto panovníkovi na Moravě. K nejcennějším předmětům, zobrazujícím světce, patří jeho ikona umístěná v pravoslavném chrámu svatého Václava v Brně.

"Rostislav měl mít sochu již dávno. Jeho zásluhy o rozvoj Velké Moravy jsou nepopiratelné. Doufáme, že se stane dalším turistickým lákadlem na Pohansku," řekl Piškula.

Odhalení sochy bylo součástí nyní probíhajících cyrilometodějských oslav v Břeclavi. Konají se pod označením Moravské dny a vyvrcholí v pondělí 5. června právě na svátek těchto patronů Moravy.

Opravy zámek potřebuje, míní ředitelka muzea

Zámeček Pohansko, tuto jednu z mála břeclavských památek, spravuje Městské muzeum a galerie Břeclav. To tam nedávno otevřelo novou atraktivní archeologickou expozici. "To je také jeden z důvodů, proč chceme přistoupit k rekonstrukci objektu," uvedla ředitelka muzea Jana Kramářová.

Poslední práce na rekonstrukci tohoto lichtenštejnského zámečku sice skončily teprve před deseti lety, už jsou ale potřeba opravy další.

"Kdo sem jezdí častěji a vstoupí dovnitř, může si všimnout, že voda protéká třeba i kolem elektrických svodů," nastínila Kramářová. Podle ní tam nastávají i zdraví nebezpečné situace. "Takže nejde o mou touhu mít na Pohansku pěknou fasádu," naznačila, že opravy zámečku už jsou akutní.

Za investované miliony dostali špatně odvedenou práci

Město se do nich rozhodlo investovat necelých deset milionů korun. Při poslední rekonstrukci přitom vynaložilo osmnáct milionů. Práce tehdy trvaly dlouhých sedm let a na Pohansku se během nich vystřídalo šest firem, které za sebou nechaly řadu technologických chyb.

Na možnost uplatnit reklamaci ale bylo pozdě už v době, kdy se objevily první závady.

Pohansko trápí především vlhkost, která se do stavby dostává ze země i shora. Voda vzlíná od základů, protože sanační omítka není dostatečně vysoká, shora pak zatéká od špatně oplechovaných teras.

"O opravu zámečku usilujeme dlouhodobě, je to jedna z našich priorit. Snažili jsme se získat na ni dotaci, ale bohužel se nám to nepodařilo. Prostředky jsme tedy začali hledat v Břeclavi," naznačil místostarosta Břeclavi Pavel Dominik. Město již má podle něj všechna nutná povolení na opravy.