Devět zdravotnických zařízení na jihu Moravy stále jedná s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (ilustrační snímek).

Devět zdravotnických zařízení na jihu Moravy stále jedná s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

VZP v jednáních s nemocnicemi přitvrdila, chce méně lůžek i operací

  • 12
Devět z osmnácti jihomoravských ředitelů nemocnic nemá ani po půl roce jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou klidné spaní. Finančníci tlačí lékaře k menšímu počtu lůžek, ale i operací. Pro pacienty to znamená, že je rychleji pošlou domů na doléčení nebo si na výkon déle počkají.

"Jsme schopni dělat dvakrát tolik operací šedého zákalu nebo výměny kloubů, než kolik nám hodlá proplácet pojišťovna. Máme pacienty, máme lékaře," říká šéf kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Pokud pojišťovna prosadí svou, pacientům se tak od příštího roku zřejmě výrazně prodlouží čekací doby na operaci - až o několik měsíců. "Vzhledem k restrikci ze strany VZP došlo k prodloužení čekacích dob na operaci šedého zákalu na zhruba sedm měsíců," říká Pavel Jajtner ze znojemské nemocnice.

Nemocnice bez dohody s pojišťovnou

  • Fakultní nemocnice Brno
  • Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno
  • Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno
  • Vojenská nemocnice Brno
  • Vazební věznice Brno
  • Nemocnice Břeclav
  • Městská nemocnice Hustopeče
  • Nemocnice Kyjov
  • Nemocnice Znojmo

Zdroj: www.vzp.cz

Finanční ústav se zaštiťuje odbornými standardy. V celé zemi hradí sedmdesát tisíc operací šedého zákalu ročně, přitom podle doporučení odborníků by už byl odpovídající poloviční počet.

"Tyto oční operace jsou převážně výkonem plánovaným, nikoliv akutním. Proto doba objednání pacienta se může pohybovat i v řádu několika měsíců," sděluje pojištěncům na svém webu Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Pět lůžek na tisíc obyvatel

Na jižní Moravě se navíc před nedávnem kompletně obměnilo vedení největší zdravotní pojišťovny, a tak se vyjednává nově.

"Ta jednání nejsou jednoduchá. Někde jsme domluvě blíž, jinde je to vzdálenější. Na domluvu máme do konce roku," připouští Jiří Rod z Všeobecné zdravotní pojišťovny. K návrhům konkrétních nemocnic se nechce vyjadřovat.

Sdílnější jsou v nemocnicích. "Právě probíhají jednání o dalších úpravách lůžkového fondu při zachování všech odborností v nemocnici," popisuje Radomíra Schweitzerová z nemocnice v Břeclavi.

Pojišťovny tlačí lékaře, aby omezili akutní lůžka. Obecné doporučení zní čtyři až pět lůžek na tisíc obyvatel. V reálu to znamená pro nemocnice, které nemají stoprocentní obsazenost, zhruba deset procent lůžek zrušit. Ne všichni v tom ale vidí smysl.

"U akutních chirurgických oborů je omezení lůžek problém. Při vedrech, tlakových výkyvech a dalších extrémních případech se v krátké době zaplní oddělení kardiaky. Stejné je to s pacienty, kteří čekají na transplantaci, pro které se objeví najednou dárce," říká šéf brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Petr Němec.

Podle něj by po zrušení lůžek měli přednost jen akutní pacienti. "Když už se lidé rozhodnou operaci srdce podstoupit a duševně se na ni připraví, je těžké je odmítnout v termínu. To jsou okolnosti, které je těžké pojmenovat, ale jsou pro pacienty stejně důležité jako vše ostatní," dodává Němec.

Na podzim začne další kolo jednání mezi lékaři a finančníky. Na důležité vyjádření, zda plánovanou péči pojišťovna zaplatí, nebo ne, čekají s napětím i lékaři v Hustopečích nebo ve Vojenské nemocnici Brno, kde začnou jednat už příští týden.

"Nedokážeme zatím předjímat, jak dlouho ještě probíhat budou," upozorňuje Šárka Urbánková z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.