Jan Šikula z brněnského pracoviště České geologické služby.

Jan Šikula z brněnského pracoviště České geologické služby. | foto: archiv Jana Šikuly

Pokud déšť neustane, půda se sesune i u nás, varuje geolog

  • 0
Přes sto případů sesuvů půdy v Moravskoslezském a Zlínském kraji trápí tamní geology. Ale i ty brněnské. "Bojíme se, že se jich objeví moc a svahy začnou ujíždět i jinde na Moravě," uvedl Jan Šikula z brněnského pracoviště České geologické služby.

Může tedy dojít k sesuvům půdy i na jižní Moravě?
Určitě, i tady se po posledních deštivých dnech může stát, že začnou ujíždět svahy. Zatím tady nic hlášeného nemáme, ale jestli ještě den nebo dva dny bude pršet, k sesuvům může dojít, hlavně v oblasti Bílých Karpat a Chřibů. Pokud k nim dojde na polích nebo v lesích, tak to vážné důsledky mít nemusí, ale v obydlených oblastech mohou způsobit velké problémy. Jakmile se půda dá do pohybu, nijak ji nezastavíme.

Proč a kde k sesuvům dochází?
Půda se dává do pohybu, když hodně prší a je nasáklá. Záleží však nejen na vydatnosti srážek, ale i na sklonu svahu a na geologických poměrech v krajině. Když se v ní střídají pískovce s jílovci, tak, zjednodušeně řečeno, půda po jílovci začne klouzat.

Lze sesuvům nějak zabránit?
Spíš se pracuje na tom, aby se vytipovala území, ve kterých k nim může častěji docházet. Mapa již vzniká. Sesuvy se však mohou objevit i tam, kde to nikdo nečeká.

Kolikrát k nim konkrétně na jižní Moravě v minulosti došlo?
K sesuvům docházelo již od pradávna, a tak se spočítat ani nedají. V Česku je jich registrovaných na deset tisíc a jižní Morava patří v tomto ohledu ke klidnějším oblastem. Registrovaných sesuvů jsou tady desítky. Spíš se v tomto kraji vyskytuje skalní zřícení. Před třemi lety se uvolnily kameny například v Brně-Bosonohách a nedávno v Kuřimi.

Přesto došlo v kraji v minulosti k nějakému závažnému sesuvu?
Jak jsem řekl, objevují se v Bílých Karpatech a ve Chřibech a díky tomu, že jsou tyto oblasti méně osídlené, neohrožují domy jako například nyní ve Zlínském a Moravskoslezkém kraji. Například k sesuvům dochází u silnice I/50 přes Buchlovské vrchy. Svahy jsou tady proti nim zajištěné, ale občas se i tak stane, že se ho kus uvolní a spadne na silnici. V minulých letech sesuv půdy ohrozil vodovod z Vírské přehrady do Brna. Česká geologická služba jej pak monitorovala a navrhla opatření k jeho zabezpečení. Od září 2005 do roku 2007 byl dokonce mimo provoz. Šlo o jednu z nejrozsáhlejších havárií průmyslového objektu, která byla způsobena, mimo jiné, také sesuvem.