Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Pokud dítě v Brně odmítnou v klasické školce, má šanci ve školičce

  • 0
V brněnských školkách bude od září téměř o pět set míst více. Měly by alespoň částečně vstřebat rostoucí zájem. Tři sta míst vznikne díky rekonstrukcím starších školek a dalších 140 v nově otevřených školičkách. Je to novinka, kterou chce magistrát řešit přetlak v poptávce.

"Stejně se obávám, že současnému babyboomu nebude stačit," řekl náměstek primátora Daniel Rychnovský. Na rozšíření mateřských škol zatím město vynaložilo 35 milionů korun.

Školičky jsou křížencem mateřské a základní školy. Využívají kapacity základních škol, jejichž třídy jsou dnes poloprázdné. Vyžadují sice určité stavební úpravy, ale nemusí splňovat přísné normy na vybavení a zázemí jako mateřské školy.

"Jedna taková školička pro třicet až čtyřicet dětí bude město stát zhruba 600 tisíc korun," vysvětlil náměstek.

Veselá školka, Praha 5Oproti klasickým školkám nabídnou volnější režim. Rodiče do nich budou moci dát dítě kdykoli během dne třeba jen na pár hodin denně, mohou se rozhodnout jestli jednou nebo pětkrát v týdnu. Školkovné je pak přijde měsíčně na 1500 až dva tisíce korun, bez ohledu na dobu, kterou v nich jejich potomek stráví. Pokud budou ve školičce trávit více času, budou mít k dispozici školní jídelnu.

Loni odmítli na pět set dětí

Školičky by maminkám měly pomoci s hlídáním těch nejmenších, tříletých dětí. Loni jich brněnské školky musely až pět set odmítnout. V září budou školičky otevřeny v pěti brněnských čtvrtích, na základních školách v Žabovřeskách, Kohoutovicích, Kníničkách, Jehnicích a v Líšni.

Úředníkům na ministerstvu školství se nápad brněnského magistrátu líbí, protože unikátním způsobem řeší problém s nedostatkem míst ve školkách. "Nevíme o tom, že by něco takového fungovalo v jiných městech. Většinou obce rozšiřují třídy ve stávajících mateřských školách. Pokud si děti ve školičkách nebudou jenom hrát, ale budou se i nějak vzdělávat a provozovatel zajistí odpovídající hygienické podmínky, může to být dobrá náhrada klasické mateřské školky," uvedla Marta Jurková z odboru předškolního vzdělávání.

Ani jedno by dětem nemělo chybět, podle náměstka Rychnovského budou mít třídy pro předškoláky vlastní toalety a počítá se i s výukou.

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)Pokud se tento pilotní projekt magistrátu osvědčí, budou školičky vznikat i na dalších místech v Brně. "Měly bychom je otevírat tam, kde kapacita stávajících školek nestačí poptávce. Uvidíme, jaký zájem o to budou mít starostové městských částí a ředitelé škol, kterých by se to týkalo," dodal Rychnovský.

V současné době probíhají zápisy do mateřských škol a rodiče do nich mohou děti přihlašovat až do konce dubna. Protože rodiče často využívají možnost přihlásit dítě na více školek, magistrát zatím nedokáže vyhodnotit, na kolik z nich se skutečně dostane.

I cena je bez konkurence

Cena školiček se zdá být bezkonkurenční. "Je velice zajímavá. Třeba v miniškolkách Maceška, které provozuje volnočasové centrum Lužánky, si za dopoledne berou 150 korun. Kdybych neměla pro svou čtyřletou dceru školku, tak to pro mě bude dobrá alternativa," říká Eva Borkovcová z Brna.

V soukromých miniškolkách pak je cena ještě vyšší než v síti miniškolek Maceška, které patří pod krajský úřad.