Rybíz, angrešt, okurky a další produkty od zahrádkářů už výkupny na jižní Moravě nechtějí. (Ilustrační snímek)

Rybíz, angrešt, okurky a další produkty od zahrádkářů už výkupny na jižní Moravě nechtějí. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud zahrádkáři nevypěstují „vagon“ rybízu, mohou přebytky rozdávat

  • 5
Ještě před několika lety si zahrádkáři v létě přilepšovali prodejem rybízu, angreštu, okurek i dalších přebytků. Jenže řada výkupen zanikla, nebo zmíněné produkty zahrádkářů nevykupují. Důvodem je levnější konkurence z Polska a Maďarska.

Na jižní Moravě se ovoce a zelenina od drobných pěstitelů přestala vykupovat. "S výkupy rybízu i některého dalšího ovoce jsme skončili. Plantáže v Maďarsku a v Polsku je úplně zlikvidovaly. Například cena rybízu je tak nízká, že bychom lidem mohli za kilo vyplácet tak dvě koruny," řekl Ivo Tyc, spolumajitel brněnské firmy Ovo-imont.

Přitom jen rybízu ještě před deseti lety Ovo-imont vykoupil v sezoně tisíc tun a měl na tři stovky výkupen.

Něco se podle Tyce dá nyní prodat na trhu, ale je to jen malá část toho, co kdysi putovalo do výkupen. "V našich výkupnách budeme jen brát padaná jablka a později šípky," dodal.

"Výkupny zmizely a nezbývá než ovoce a zeleninu pěstovat jen pro sebe. Pokud bychom chtěli přebytky prodat přímo zpracovnám, museli bychom si nechat vystavit certifikát pravosti odrůdy. A navíc nechtějí od pěstitele dvacet kilogramů, ale rovnou vagon," podotkl slavkovský zahrádkář Oldřich Svoboda.

Zahrádkáři se spojili

Aby se pěstitelé nemuseli dívat, jak jim po celoroční péči plody sesychají, zahrádkářská organizace členům nabídla, že jim umožní prodej přebytků. "Zkoušíme to poprvé, ale zatím o to nikdo zájem neměl," uvedl Oldřich Svoboda.

S meruňkami, jablky i dalším ovocem si už poradili. Zahrádkáři si totiž pořídili moštárnu, sušárnu a kotel na vaření povidel.

Výkupny v kraji padly i kvůli obchodním řetězcům. "Do malých obchodů se kdysi dalo přivézt na prodej pár bedýnek meruněk, třešní nebo višní, supermarkety však chtějí košíky ovoce jeden jako druhý. A ty se z ovoce od několika pěstitelů nachystat nedají," vysvětluje Štefan Sasko z odbytového družstva CZFruit.

"Problém s odbytem mají i velkopěstitelé. Výkupní ceny jsou nižší než náklady. Kdo může, plantáže ruší," řekl Sasko a připomněl, že likvidaci plantáží angreštu napomohla i nákaza amerického padlí.