Farmářské trhy, ilustrační snímek.

Farmářské trhy, ilustrační snímek. | foto: Petra MášováMF DNES

Na farmářských trzích padaly pokuty za skladování i značení potravin

  • 13
Na farmářské trhy na jižní Moravě se zaměřila kontrola. Zjistila, že dodržování přísných hygienických opatření prodejcům velmi komplikuje i teplé letní počasí. Kontroloři ze Státní veterinární správy tak trhovcům rozdávali pokuty. Za špatně označené potraviny a nevyhovující podmínky pro jejich uchování.

"Zjistili jsme nedostatečné údaje u zásilky čtyř set padesáti vajec z Polska. A u osmnácti kilogramů pařených sýrů ze Slovenska nebyl doložen doklad o původu zboží," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben ke květnové kontrole na jihomoravských trzích.

Ve všech případech museli prodejci stáhnout výrobky z prodeje a zaplatit pokutu v řádech tisícikorun. Na podobné namátkové kontroly chodí Státní veterinární správa přibližně jednou za měsíc.

"Častým problémem je i nedostatečné chlazení pro potraviny. Týká se to hlavně sýrů, vajec a dalších potravinových výrobků, které jsou na trzích několik hodin vystaveny slunečnímu záření a teplu," vysvětlil Josef Velecký z krajské veterinární správy.

Výjimkou podle něho není ani zboží od výrobců, kteří nejsou u Státní veterinární správy registrováni nebo nemají povolení k prodeji farmářských produktů. "Problém je to především u masa a masných výrobků, například domácích paštik," dodal Velecký.

Z domácího chovu je možné na trhu prodávat jen drůbeží a králičí maso, u kterého však musí být výslovně napsáno, že nebylo veterinárně ošetřeno. Ostatní druhy masa lze prodávat jen v případě, že je výrobce schválený a registrovaný u Státní veterinární správy.

Každý producent se také prodáváním na farmářských trzích zavazuje k dodržování etického kodexu. Na viditelné místo musí kodex vystavit všichni provozovatelé trhů.

"Kontroly jsou u nás docela časté. Strach z nich ale nemáme, dohlížím na to, aby měli prodejci chladicí zařízení a dostatečně zajištěné hygienické podmínky pro prodej potravin," popsala organizátorka trhů u bystrckého hotelu Santon Eva Lavičková.

Na to, jestli noví prodejci dodržují kodex, dohlíží sama organizátorka. "Nedávno jsem měla u jednoho zelináře podezření, že neprodává vlastní zeleninu, ale nakupuje ji v jiném obchodě. Nakonec mi dokázal, že je vše v pořádku. I podle chuti jsem poznala, že to rajčata z obchodu určitě nejsou," doplnila Lavičková.

Zájem farmářů je malý

Zdeněk Urban, který pořádá farmářské trhy v Břeclavi, všem farmářům nabízí zdroj elektřiny i pitné vody. Už však nekontroluje, jestli je prodejci využívají.

"Je to jejich zodpovědnost. Když nedodržují kodex, zaplatí pokutu, já na ně nijak nedohlížím," popsal Urban a dodal, že větší starosti mu dělá nízký zájem farmářů o trhy.

"Nikdy nejezdíme tam, kde není zajištěný přívod elektrické energie pro naši chladničku," upozornil majitel kozí farmy na Blanensku Jan Sedlák, který farmářské trhy objíždí už čtvrtý rok.

"Sýry a mléčné výrobky bez mrazicího zařízení prodávat nelze," dodal farmář. Především začínajícím farmářům ale potřebné vybavení mnohdy chybí.