Celkový pohled na českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse na Antarktidě

Celkový pohled na českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse na Antarktidě | foto: Kamil Láska

Polárníci musí šetřit energií, sprchují se jen několikrát týdně

  • 9
Špatné počasí, nízká oblačnost a vydatné sněžení stěžují práci českým polárníkům na Antarktidě. Nejenže se výzkumníci nedostanou na odlehlé části ostrova, ale musí i šetřit energií. Péct v elektrické troubě tak mohou jen výjimečně, stejně jako prát si oblečení nebo zajít do sprchy.

Stanice J. G. Mendela je unikátní, protože je projektovaná jako nízkoenergetický objekt využívající sluneční a větrnou energii. Systém sice snižuje množství emisí vypouštěných do atmosféry i opotřebení dieselových agregátů, ale podle vedoucího expedice Kamila Lásky má i své "mouchy".

"Kvůli špatnému počasí musíme upravit technický provoz, vytápění i režim všech výzkumníků," poznamenal Láska.

V provozu tak mohou být dlouhodobě jen nezbytné vědecké přístroje. "Například pečení v elektrické troubě je možné pouze výjimečně, a to jen několik hodin denně. Praní prádla, sprchování nebo sušení obleků proto závisí do značné míry na počasí a provádí se pouze několikrát do týdně," popsal úskalí vedoucí expedice.

Díky úspornému řešení tak polárníci zatím neměli ani jednou studenou večeři.

Dál to nejde

Kvůli snížené viditelnosti a množství nového sněhu se výzkumníci nedostanou do vzdálenějších lokalit závislých na plavbě v gumových člunech s přívěsným motorem.

"Členové expedice se proto soustředí na okolí stanice, zejména do oblasti mysu Lachman, sedla Crame Col a stolového hory Johnson mesa," popsal Láska.

Expedice českých polárníků na ostrově Jamese Rosse

Polárníci tam měřili vrstvy permafrostu a soustředili se na mapování, sběr geologických a paleontologických vzorků v oblasti Brandy Bay a v neposlední řadě odběry biologických vzorků pro pozdější analýzy v České republice.

V laboratořích na stanici pak všechny vzorky popsali a zanesli jejich polohu na GPS mapu.

Drsné klimatické podmínky, panující především v období polární zimy, se podepisují i na technickém stavu venkovních zařízení stanice.

"Opotřebení a koroze vlivem extrémního klimatu se projevuje zejména na oplášťování hlavního objektu stanice i všech devíti technických kontejnerů. Právě z tohoto důvodu začali technici Peter Pálka a Jan Pobořil již v loňském roce postupnou opravu a natírání nejvíce poškozených částí," informoval Láska.

Pokud jim to počasí dovolí, chtějí polárníci v obnovování nátěru pokračovat.