Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy...

Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy (na snímku z 18. ledna) uměle navršený svah. Ohrožuje suchý poldr, který obec 25 let chrání před povodněmi. | foto: Václav Šálek, ČTK

Uměle navršený svah se sune do nádrže proti povodním. Auta vozí hlínu dál

  • 11
V areálu bývalé motokrosové dráhy ve Vážanech nad Litavou se do suchého poldru sesouvá uměle navršený svah. I přes zákaz stavebního úřadu kamiony na pozemek dál svážejí půdu. Jednatel společnosti, která trať vlastní, je nezvěstný. Má si odsedět devět a půl roku ve vězení za daňové úniky.

Před devíti lety se někdejší automobilový závodník a mistr Evropy v autokrosu Tomáš Hrdinka rozhodl ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku opravit motokrosovou dráhu. Od té doby na pozemek dělníci navážejí hlínu, cihly a beton.

Motokros se tam nejezdí už řadu let, po nezvěstném Hrdinkovi marně pátrá policie, půda ale pořád přibývá. Terén se za posledních osm let zvedl o 25 metrů. Nyní obec chystá na vlastníka pozemků žalobu. Uměle navršený svah totiž začal ujíždět, čímž ohrožuje suchý poldr, který chrání vesnici před povodněmi.

„Svah popojel zhruba o 200 metrů a je už v bezprostřední blízkosti poldru,“ sdělil místostarosta Vážan Josef Hloužek. V pondělí odpoledne situaci ve vesnici na Vyškovsku řešil krizový štáb Jihomoravského kraje.

„Půda je neustále v pohybu. Teď se sice, když je teplota pod bodem mrazu, sesuv mírně ustálil, ale pokud přijdou srážky, začne se opět hýbat. Reálně hrozí, že přestanou fungovat protipovodňová opatření, která obec vybudovala,“ zhodnotil situaci statik Martin Špička. Náklady na stabilizaci území podle něj můžou vyjít na desítky až stovky milionů korun.

Svah chtějí do jara odstranit

Obec se 700 obyvateli nechala poldr, tedy hráz zadržující vodu z dešťů a tajícího sněhu, vybudovat po povodních v roce 1990. „Jeden člověk při nich zahynul. Neradi bychom, aby se situace opakovala,“ uvedl Hloužek, který se obrátil na Jihomoravský kraj s prosbou, aby v obci vyhlásili stav nebezpečí.

Tomáš Hrdinka, po kterém pátrá policie.

To nakonec v pondělí hejtman Michal Hašek (ČSSD) neudělal. Nevyloučil však, že se k tomu v případě velkých srážek uchýlí.

Ve Vážanech teď chtějí svah do jara odstranit. Vedení obce ale tuší, že jednoduché to nebude.

Dráha je projektem spolku SVS Delta Racing Team, jehož jednatelem je právě Hrdinka. Ten je ale momentálně nezvěstný. Soud jej poslal na devět a půl roku do vězení za to, že společně se svými komplici připravil stát v letech 2013 až 2014 na daních o 480 milionů korun (psali jsme o tom zde).

Využili k tomu své obchodní společnosti a reklamní plochy. V minulosti se navíc stal obětí vyděračů, kteří od něj požadovali 23 milionů korun. K vydání peněz se snažili přimět závodníka i tím, že nechali před jeho domem explodovat výbušniny (více čtěte zde).

Řidiči kamionů o žádném zákazu netuší

Po Hrdinkovi pátrá policie od dubna loňského roku. Když jej místní naposledy viděli, tvrdil, že už několik let nefunkční motokrosovou trať plánuje přestavět na dráhu pro horská kola. Proto tam prý stále naváží novou zeminu.

„Stavební úřad ve Slavkově u Brna, pod který spadáme, už však rozhodl o zastavení stavby. Jenomže pořád vídáme auta, jak tam vozí další suť a půdu,“ postěžoval si Hloužek.

Řidiči kamionů přitom o žádném zákazu netuší. A o tom, že se svah stále zvětšuje, nemá ponětí ani právní zástupce společnosti SVS Delta Racing Team Jan Pořízek z Prahy, který za firmu na jednání s obcí chodí.

„Začátkem ledna jsme se dohodli, že zemina, která ohrožuje poldr, bude odstraněna. Je otázka, jestli se nová půda opět sváží do místa, kde by mohla být nebezpečná,“ reagoval advokát Pořízek.

Případem se také zabývají vyškovští policisté. V současnosti prošetřují všechny důkazy, nikdo ale zatím není stíhán.

Ve Vážanech i Slavkově u Brna už začínají být ze situace zoufalí. „Stavební úřad udělil několik pokut a pokyn k zastavení stavby. Jenže společnost neustále mění sídlo a její zástupci si nepřebírají poštu, takže jim nemáme dokumenty jak doručit,“ popsala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Sesouvající se půdu řešil krizový štáb Jihomoravského kraje i předloni na podzim. Kvůli vydatným dešťům se v Bulharech na Břeclavsku pod čtrnácti domy pohyboval svah tyčící se nad řekou Dyjí. Dvě rodiny musely být dokonce evakuovány. Rok trvalo, než se podařilo svah zpevnit.

,