Policie na hranicích v Dolním Dvořišti testuje, jak je připravená na příliv...

Policie na hranicích v Dolním Dvořišti testuje, jak je připravená na příliv migrantů. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Koho vezete? Řidiče na hranicích zastavují policisté, hledají migranty

  • 61
Po dvanáctihodinové šichtě chvátá Naďa Sommerová domů do Znojma, aby, jak říká, „hodila relax“. Jenže po cestě z práce ji zdržují policisté, kteří číhají u hranic s Rakouskem na migranty a kontrolují projíždějící auta.

„Klidně nás zastaví každý večer, sotva člověk odlepí auto z parkoviště. Ačkoli kontrola trvá jen chvíli, je to otravné,“ podotýká zaměstnankyně obchodu v bývalém bezcelním pásmu v Hatích u Chvalovic na Znojemsku.

Pro Jihomoravany je to v současné situaci, kdy se uprchlická vlna českému území téměř úplně vyhýbá, v podstatě nejhmatatelnější dopad migrační krize.

Policisté nejprve kontrolovali auta přímo u státní hranice, pak se ale přestěhovali více do vnitrozemí. Řidiče nyní zastavují u budovy bývalé celnice. Stojí za horizontem a nevidí, odkud lidé vyjíždějí.

„Nechápu, proč nezůstali za zatáčkou u hranic, kde mají výhradně ty, kteří překračují hranice, a ne zaměstnance a zákazníky obchodů,“ kroutí hlavou Sommerová.

Nestavíme každého, auta si tipujeme, zdůrazňují policisté

Podobně mluví i šéf nákupního centra s módou Freeport Fashion Outlet. „Kontroly při odjezdu našich návštěvníků a zaměstnanců nejsou nic příjemného. Na druhou stranu si uvědomujeme jejich nezbytnost,“ sděluje Jan Procházka.

„Uvítal bych však, kdyby se kontroly přesunuly přímo na hraniční přechod, potom by pro nás tato nepříjemnost odpadla,“ podotýká.

Jen ve Freeportu je v pětasedmdesáti obchodech 350 zaměstnanců, celkově v Hatích pracuje asi tři a půl tisíce lidí. K tomu je nutné přičíst ty, kteří tam jezdí nakupovat. Freeport ročně přivítá více než 1,8 milionu zákazníků.

Policisté přesun zdůvodňují především větší bezpečností samotných příslušníků, kteří stojí při kontrolách ve vozovce, a to i v noci. „Jde ale o namátkové kontroly, nestavíme každého, auta si tipujeme,“ zdůrazňuje vedoucí odboru cizinecké policie Miroslav Tóth.

Dalším důvodem je to, že budovy přímo na hranicích nepatří státu, ale soukromníkům. „Musíme hledat místo, které je bezpečné a které má zázemí, policisté tam stojí 24 hodin denně. Po novém roce jsme se přestěhovali na současné místo, kde vlastně v minulosti kontroly reálně probíhaly,“ poukazuje.

Přístroje poznají, když je v autě někdo schovaný

Jak ale říká šéf Freeportu, většina zaměstnanců nutnost kontrol chápe a stížnosti z jejich strany jsou ojedinělé. Někteří je dokonce vnímají jako vítané zpestření.

„Kontroly mi nevadí, je to alespoň trochu adrenalin. Chtějí většinou doklady, ale kolegyně hned hlásí, že jedeme z práce, aby to bylo rychlejší, a tak celá kontrola zabere pár minut,“ popisuje David Zelený.

K jejich intenzitě dodává, že někdy projedou bez povšimnutí, jindy je zastavují denně. „Ale určitě jsou pro policii zajímavější dodávky,“ vysledoval.

Policie podotýká, že si kvůli situaci v Evropě musejí lidé na častější kontroly zkrátka zvyknout. „Vzhledem k tomu jsou kontroly intenzivní a občané to musejí strpět, ale věřím tomu, že je to příliš neomezuje,“ oznamuje policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

„Co se týče dodávek a kamionů, využíváme přístroj detekující tlukot srdce, který se jen přiloží, a on vyhodnotí, jestli jsou uvnitř vozu ukrytí lidé, aniž by se musel otevírat,“ popisuje.

Týdně hlídky odhalí jednoho až dva uprchlíky

Policejních uniforem je vidět víc i přímo v obchodním centru. „Přítomnost hlídek vítáme a díky dobré spolupráci s policisty jsme se dohodli na pravidelných a četnějších obchůzkách v centru,“ upřesňuje Procházka.

Jak často se stane, že se podaří na rakouských hranicích lapnout migranty nebo převaděče, policie příliš komentovat nechce.

„Naposledy se na konci března podařilo zachytit na D2 převaděče, který v dodávce ukrýval 17 uprchlíků, kteří neměli doklady. O celkovém počtu nemám přesné informace, ale dá se říci, že každý týden zachytíme jednu dvě osoby,“ vypočetla policejní mluvčí Komárová.

Známý je i případ z konce února, kdy cizinecká policie zadržela auto se čtyřmi Syřany a jedním Turkem, který je chtěl převézt do Německa (podrobněji jsme o případu psali zde). Běženci byli bez víza nebo povolení k pobytu. Tureckému převaděči, který má v Německu trvalý pobyt, teď hrozí dva roky ve vězení.

Zatímco u státních hranic na Znojemsku bylo poměrně živo i bez policejních kontrol, bývalá celnice v Mikulově vypadala za normálních okolností skoro opuštěně. To se kvůli migrační krizi změnilo. „Nonstop stojíme na hranicích v Hatích, Mikulově a na břeclavském nádraží. Jinak děláme kontroly namátkové kdekoliv,“ uzavřel Tóth.